The impact of sexual reproductive health awareness activities among people in Northwest Syria
Kuzeybatı Suriye'deki insanlar arasında cinsel üreme sağlığı farkındalık etkinliklerinin etkisi
- Tez No: 931338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMETCAN MEHMET ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Politikaları ve Küresel Sağlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
This thesis explores the impact of sexual and reproductive health (SRH) awareness initiatives among populations in Northwest Syria, utilizing pre- and post-test survey methodologies to assess the effectiveness of these activities and related factors. Despite the essential role that SRH services play in improving individual well-being and fostering healthier communities, awareness remains critically limited, largely due to socio-cultural constraints and the ongoing conflict in the region. Adopting a quasi-experimental approach, the study administers surveys before and after awareness sessions to evaluate changes in participants' knowledge, attitudes, and behaviors toward SRH. The findings demonstrate a significant improvement in participants' understanding of key SRH topics the total score went from 14.00 to 49.00. The interquartile range also expanded considerably, with the post-test scores ranging from 39.00 to 62.00 compared to 11.00 to 19.00 in the pretests. Statistical analysis highlights meaningful progress in health-seeking behaviors and reduced stigma related to SRH issues following the intervention. Furthermore, qualitative insights emphasize the importance of culturally appropriate educational materials and local communities' active involvement in enhancing these programs' impact. This research highlights the critical need for sustained and contextually adapted SRH awareness programs to empower individuals and strengthen public health outcomes in Northwest Syria. It offers practical recommendations for health policymakers and organizations, advocating for expanded outreach efforts and integrating SRH education within broader healthcare strategies.
Özet (Çeviri)
Bu tez, Kuzeybatı Suriye'deki nüfuslar arasında cinsel ve üreme sağlığı (CÜS) farkındalık girişimlerinin etkisini, bu faaliyetlerin ve ilgili faktörlerin etkinliğini değerlendirmek için ön ve son test anket yöntemlerini kullanarak araştırmaktadır. Bireysel refahı artırma ve daha sağlıklı topluluklar oluşturma konusunda CÜS hizmetlerinin oynadığı hayati role rağmen, farkındalık, büyük ölçüde sosyo-kültürel kısıtlamalar ve bölgede devam eden çatışmalar nedeniyle ciddi şekilde sınırlıdır. Çalışma, yarı deneysel bir yaklaşım benimseyerek, katılMRFSıların CÜS konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarındaki değişiklikleri değerlendirmek için farkındalık oturumları öncesinde ve sonrasında anketler uygulamaktadır. Bulgular, katılımcıların temel CÜS konularındaki anlayışlarında önemli bir iyileşme olduğunu göstermektedir; toplam puan 14.00'ten 49.00'a yükselmiştir. Çeyrekler arası aralık da önemli ölçüde genişlemiş olup, son test puanları 39.00 ile 62.00 arasında değişirken, ön testlerde bu aralık 11.00 ile 19.00 arasında kalmıştır. İstatistiksel analiz, sağlık arama davranışlarında ve CÜS ile ilgili konularda damgalamanın azalmasında anlamlı ilerlemeler olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca, niteliksel bulgular, kültürel olarak uygun eğitim materyallerinin ve yerel toplulukların aktif katılımının bu programların etkisini artırmadaki önemini vurgulamaktadır. Bu araştırma, bireyleri güçlendirmek ve Kuzeybatı Suriye'deki halk sağlığı sonuçlarını iyileştirmek için sürdürülebilir ve bağlama uyarlanmış CÜS farkındalık programlarına duyulan kritik ihtiyacı ortaya koymaktadır. Sağlık politikacıları ve kuruluşları için pratik öneriler sunarak, daha geniş sağlık stratejileri içinde CÜS eğitiminin entegrasyonunu ve erişim çabalarının genişletilmesini savunmaktadır.