Model reference adaptive terrain following flight control algorithm
Model referans uyarlamali arazi takibi uçuş kontrol algoritmasi
- Tez No: 931348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi (OUKS) Arazi Takibi modu askeri hava araçlarının alçak irtifada yer seviyesinin üzerinde belirli bir irtifada uçmasını sağlar. Arazi takip modu düşman radarları tarafından hava aracının tespit edilebilme riskini azaltır. Pilotun hava aracını kontrol etmesi için sarf ettiği iş gücünü azaltır ve pilotun diğer görevlere veya misyonlara odaklanmasına olanak tanır. Bu çalışmada, F-16 doğrusal olmayan modeli seçilen bir denge noktası etrafında doğrusallaştırılmıştır. Doğrusal modelin durum değişkenleri yatay ve dikey eksenlerde durum uzayı matrislerine ayrıştırılmıştır. TF modu için PID (Oransal-İntegral-Türevsel), LQR (Doğrusal Kuadratik Regülatör) ve MRAC (Model Referans Uyarlamalı Kontrol) olmak üzere üç farklı kontrol yöntemi kullanılmıştır. Plant modele parametrik belirsizlik enjekte edilmiştir. Parametrik belirsizliği karşı hava aracının ve kontrolcülerin davranışları önceden belirlenen kanyon modelinde farklı manevrelarda, F-16 hava aracı modelini simüle eden MATLAB/Simulink kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar, tasarlanan algoritmaların uçağın boylamasına eksendeki irtifa, hız, yunuslama açısı, hücum açısı ve yunuslama hızını etkili bir şekilde kontrol edebildiğini ve uçağın arazi profiline uygun şekilde uçtuğunu göstermektedir. Son olarak, MRAC yönteminin adaptif kabiliyeti nedeniyle PID ve LQR yöntemlerine alternatif bir yaklaşım olarak kullanılabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Automatic Flight Control System (AFCS) Terrain Following (TF) mode allows military aircraft to fly at a certain altitude above ground level (AGL) at a low altitude. The TF mode minimizes the risk of aircraft detection by enemy airborne radars. TF mode also minimizes the effort the pilot spends to control the aircraft and allows the pilot to focus on other tasks or missions. In this study, the F-16 nonlinear model is linearized around a selected equilibrium point. The state variables of the linear model are decomposed into state space matrices on the lateral and longitudinal axes. For the TF mode, three different control methods, namely PID (Proportional-Integral-Derivative), LQR (Linear Quadratic Regulator), and MRAC (Model Reference Adaptive Control), are used. Parametric uncertainty is injected into the plant model. Parametric uncertainty is tested against the aircraft and controller behaviors in a predetermined canyon model during different maneuvers using MATLAB/Simulink simulating the F-16 aircraft model. The results show that the designed algorithms can effectively control the aircraft's altitude, speed, pitch angle, angle of attack, and pitch rate on the longitudinal axis and the aircraft flies in accordance with the terrain profile. Finally, it is observed that the MRAC method can be used as an alternative approach to PID and LQR methods due to its adaptive capability.