Tipik gelişim gösteren ve gelişimsel dil bozukluğu olan 5 yaş çocukların anlatı becerileri ve çalışma belleği arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between narrative skills and working memory in five-year-old children with typical development and developmental language disorder
- Tez No: 931349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU DOĞANAY BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmada tipik gelişim gösteren ve gelişimsel dil bozukluğu olan beş yaş çocukların anlatı becerileri ve çalışma belleği arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 33 tipik gelişim gösteren ve 33 gelişimsel dil bozukluğu tanısı almış 60-71 ay aralığında toplam 66 çocukla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler Edmonton Öyküleme Değerlendirme Aracı (Edmonton Narrative Norms Instrument) ve Çalışma Belleği Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çocuklara Edmonton Öyküleme Değerlendirme Aracı A seti öykü tekrar etme ve anlatı görevleri uygulanmıştır. Çocukların anlatıları ses kaydına alınmış sonrasında çevir yazıya dönüştürülmüştür. Anlatılar öykü makro yapısına göre değerlendirilmiş ve puanlanmıştır. Veriler Kolmogorov Smirnow testi, Bağımsız Örneklem t testi, Mann Whitney U testi kullanılarak ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı hesaplanarak analiz edilmiştir. Tipik gelişim gösteren ve gelişimsel dil bozukluğu olan çocukların anlatı becerileri makro yapısı ve çalışma belleği performansları arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Tipik gelişim gösteren ve gelişimsel dil bozukluğu olan çocukların çalışma belleği ve sözel bellek performansları arasındaki fark için Bağımsız Örneklem t testi; görsel bellek performansları için ise Mann Whitney U testi ile analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda tipik gelişim gösteren çocukların anlatı becerileri makro yapısı ve çalışma belleği performanslarının gelişimsel dil bozukluğu grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğu, görsel bellek performanslarının ise benzer olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the relationship between narrative skills and working memory in five-year-old children with typical development and those with developmental language disorder (DLD). The research was conducted with a total of 66 children, including 33 typically developing children and 33 children diagnosed with DLD, aged between 60 and 71 months. A correlational research design, one of the quantitative research methods, was employed. Data were collected using the Edmonton Narrative Norms Instrument (ENNI) and the Working Memory Scale. The children were administered the story retelling and narrative tasks from the ENNI Set A. Their narratives were audio-recorded and subsequently transcribed. The narratives were evaluated and scored based on macrostructure. Data analysis was performed using the Kolmogorov-Smirnov test, Independent Samples t-test, Mann-Whitney U test, and Pearson Product-Moment Correlation Coefficient. The Pearson Product-Moment Correlation Coefficient was calculated to investigate the relationship between the macrostructure of narrative skills and working memory performance in typically developing children and those with DLD. The Independent Samples t-test was used to examine differences in working memory and verbal memory performance, while the Mann-Whitney U test was employed for visual memory performance. The findings revealed that typically developing children had significantly higher macrostructural narrative skills and working memory performance compared to the DLD group, while their visual memory performance was found to be similar.