Retrograd İntrarenal Cerrahide R.I.R.S. kullanılan farklı güçteki lazerlerin yarattığı renal hasarın serolojik biyobelirteçleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of renaldamage caused bylasers of different Powers used in retrogradeintrarenalsurgery (RIRS) with serological biomarkers
  1. Tez No: 931419
  2. Yazar: HAIDER NIHAD IZADDIN ALALAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BALASAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, retrograd intrarenal cerrahi (RIRS) sırasında kullanılan düşük ve yüksek güçlü lazerlerin böbrekte oluşturduğu hasarı serolojik biyobelirteçler ve böbrek içi sıcaklık değişimleri aracılığıyla karşılaştırmaktır. KIM-1 ve KIM-1/kreatinin oranlarının preoperatif ve postoperatif değişimleri incelenerek lazer tiplerinin renal hasar üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Literatürde lazerlerin böbrek dokusunda neden olduğu hasarı insan verileriyle inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Bu araştırma, farklı lazer güçlerinin böbrek hasarı üzerindeki etkilerini belirleyerek klinik uygulamalara rehberlik etmeyi ve hasta güvenliğini artırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya, 01.10.2023-01.05.2024 tarihleri arasında kliniğimizde böbrek taşı nedeniyle RIRS uygulanan 60 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, kullanılan lazer enerjisine göre Low Power (n=30) ve High Power (n=30) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Preoperatif, postoperatif 4. saat ve 24. saatte olmak üzere üç farklı zaman diliminde hastalardan kan ve idrar numuneleri alınarak KIM-1 ve KIM-1/kreatinin oranları ölçülmüştür. İntraoperatif böbrek içi sıcaklık değişimleri kaydedilmiş ve postoperatif komplikasyonlar Modifiye Clavien Sınıflaması ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the renal damage caused by low-power and highpower lasers used during retrograde intrarenal surgery (RIRS) through the assessment of serological biomarkers and intrarenal temperature changes. The preoperative and postoperative variations in KIM-1 levels and KIM-1/creatinine ratios were analyzed to evaluate the impact of laser type on renal injury. Given the limited human data in the literature on laser-induced renal damage, this research seeks to guide clinical practice and enhance patient safety. Materials and Methods: This prospective study included 60 patients who underwent RIRS for kidney stones in our clinic between October 1, 2023, and May 1, 2024. Patients were divided into two groups based on laser energy: Low Power (n=30) and High Power (n=30). Blood and urine samples were collected at three time points preoperatively, and at 4 and 24 hours postoperatively to measure KIM-1 levels and KIM-1/creatinine ratios. Intrarenal temperature variations were recorded intraoperatively, and postoperative complications were classified using the Modified Clavien System.