Üniversite öğrencilerinin egzersizde davranışsal düzenleme, sosyalfizik kaygı ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi
An examination of university students' behavioral regulation inexercise, social physique anxiety, and happiness levels
- Tez No: 931420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR YAZICILAR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin, egzersizde davranışsal düzenleme, sosyal fizik kaygı ve mutluluk düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaçla yapılan çalışmada, üniversite öğrencilerinin egzersiz yapma düzeylerini ve davranışsal düzenleme düzeylerini, mutluluk düzeylerini, sosyal fizik kaygı düzeyleri; öğrencilerin egzersiz yapma durumu, cinsiyet, yaş, fakülte, egzersiz geçmişi ve haftalık egzersiz sıklığı değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmaya 310 erkek ve 758 kız öğrenci olmak üzere toplam 1068 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmanın verileri, kişisel bilgi formu, Egzersizde Davranışsal Düzenlemeler Ölçeği-3 (EDDÖ-3), Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu (OMÖ-KF) ve Sosyal Fizik Kaygı Envanteri (SFKE) kullanılarak toplanmıştır. Verileri değerlendirilmek için tanımlayıcı analizler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve farklılıkların kaynağını belirlemek amacıyla LSD Post. Hoc. analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; egzersiz yapan öğrencilerin, yapmayan öğrencilere göre sosyal fizik kaygı düzeylerinin düşük, mutluluk düzeylerinin yüksek olduğu; kadınların, erkeklerden ve 18-20 yaş aralığındaki öğrencilerin 21 yaş ve üzeri öğrencilerden daha yüksek sosyal fizik kaygı düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Öğrencilerin, sosyal fizik kaygı düzeyleri ile EDDÖ-3 alt boyutlarından içsel, bütünleşik, tanımlanmış düzenleme ve içe atımla düzenleme arasında negatif yönlü ilişki varken; dışsal düzenleme ve güdülenmeme arasında pozitif yönlü bir ilişki vardır (p0,05). Öğrencilerin mutluluk düzeyi puan ortalamaları ile cinsiyet ve yaş değişkenleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Fakülte değişkeni açısından ise hem sosyal fizik kaygı hem de mutluluk düzeyi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Çalışma sonuçlarına göre, düzenli egzersiz yapan öğrencilerin yapmayanlara göre sosyal fizik kaygı düzeyleri düşük, mutluluk düzeyleri daha yüksektir. Sonuçlar dikkate alındığında düzenli yapılan egzersizin sosyal fizik kaygının azaltılmasına ve mutluluğun artmasına katkı sağladığı söylenebilir. Egzersize katılımın artması ve sürekliliğinin sağlanarak alışkanlık haline getirilmesi için, ilgili kurum ve kuruluşların sportif aktivitelerin yer aldığı organizasyonların sayısını ve sıklığını artırması, üniversite kampüslerinde egzersiz ve spor yapılacak fiziki alanların oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine university students' levels of behavioral regulation in exercise, social physique anxiety, and happiness. In line with this objective, the study investigated students' exercise engagement levels, behavioral regulation levels, happiness levels, and social physique anxiety levels in terms of their exercise status, gender, age, faculty, exercise history, and weekly exercise frequency. A total of 1,068 students, comprising 310 males and 758 females, voluntarily participated in the research. Data were collected through a personal information form, the Behavioral Regulation in Exercise Questionnaire-3 (BREQ-3), the short form of the Oxford Happiness Questionnaire (OHQ-SF), and the Social Physique Anxiety Scale (SPAS). For data analysis, descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and LSD post-hoc tests were utilized to determine the sources of differences. The analyses revealed that students who exercised had lower social physique anxiety levels and higher happiness levels compared to those who did not exercise. Additionally, female students and those aged 18–20 had higher social physique anxiety levels than male students and those aged 21 and over. The findings also indicated that students' social physique anxiety levels were negatively correlated with the intrinsic, integrated, identified, and introjected regulation subscales of BREQ-3, whereas a positive correlation was observed with external regulation and amotivation (p0.05). Moreover, no significant differences were detected in students' mean happiness scores based on gender or age (p>0.05), and no significant differences were observed in both social physique anxiety and happiness levels with respect to faculty (p>0.05). In conclusion, the findings indicate that students who engage in regular exercise exhibit lower social physique anxiety and higher happiness levels than those who do not exercise. These results suggest that regular exercise may contribute to reducing social physique anxiety and enhancing happiness. In order to increase participation in exercise and ensure its continuity so that it becomes habitual, it is recommended that relevant institutions and organizations expand both the number and frequency of sporting events, and that university campuses allocate physical spaces for exercise and sports activities.