Einstein cirovektör uzaylarında ciroüçgenler üzerine
On gyrotriangles in einstein gyrovector spaces
  1. Tez No: 931421
  2. Yazar: DOĞUKAN GÜRKAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışılan konu, tezin amacı ile ilgili bilgi ve literatür araştırma-larına yer verilmiştir. İkinci bölümde, cirogruplar ve cirovektör uzayları tanıtılmış ve ciroteorideki bazı kavramlar tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, Einstein cirovektör uzayında ciroüçgenler tanıtılmış, bazı cirotrigonometrik özellikler incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Einstein cirovektör uzaylarındaki ciroüçgenler için Carnot teoremi verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise elde edilen veriler ışığında literatür kazanımları ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, information and literature researches about the subject studied and the aim of the thesis are given. In the second chapter, gyrogroups and gyrovector spaces are introduced and some basic concepts and propositions used in gyroalgebra are given In the third chapter, the gyroangles in Einstein gyrovector spacesare introduced and some gyrotrigonometric identities are examined. In the fourth chapter, Carnot's theorem for gyrotriangles in Einstein gyrovector spaces is given. In the fifth and last chapter, the contributions to the literature and the results are given in the light of the obtainments.