Ciro-hiperboller üzerine
On gyrohyperbolas
- Tez No: 754218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışılan konu, tezin amacı ile ilgili bilgi ve literatür araştırmalarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, ciro-gruplar ve ciro-vektör uzayları tanıtılmış ve ciro-teorideki bazı kavramlar tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, ciro-hiperbollerin çalışılmasında önemli bir yere sahip ciro-barisantrik koordinatların tanımları verilmiş, ciro-açı, ciro-üçgen gibi bazı ciro-geometrik yapıların inşası incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Einstein ciro-vektör uzayındaki ciro-hiperbolün tanımı ve bazı özellikleri kullanılarak Öklidyen düzlemdeki hiperbole ait bazı sonuçlar elde edilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise elde edilen veriler ışığında literatür kazanımları ve so-nuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, information and literature researches about the subject studied and the aim of the thesis are given. In the second chapter, gyrogroups and gyrovector spaces are introduced and some basic concepts and propositions used in gyroalgebra are given. In the third chapter, the definitions of barycentric coordinates which have an impor-tant place in the study of gyrohyperbolas are given and the construction of some hyperbolic structures such as gyroangles and gyrotriangles are examined. In the fourth chapter, some results of hyperbolas in Euclidean plane were obtained by using definition and some properties of gyrohyperbollas in Einstein gyrovector spaces. In the fifth and last chapter, the contributions to the literature and the results are given in the light of the obtainments.