Al-Karkh-Bağdat'ta kronı̇k böbrek hastalığında enflamatuar durumun bı̇r göstergesı̇ olarak serum amı̇loı̇d a proteı̇nı̇
Serum amyloid a protein as a sign of inflammatory stsatus in chronic kidney disease in Al-Karkh-Baghdad
- Tez No: 931429
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH) olan kişiler genel popülasyona kıyasla daha yüksek ölüm riski altındadır. Bu çalışmanın amacı Amiloid A proteini ile kronik böbrek hastalığı arasındaki ilişkinin yönünü belirlemektir. Çalışmada ayrıca kronik böbrek hastalığında anormallik gösteren diğer parametreler de incelenmiştir. Kronik böbrek hastalığında kreatinin, üre, serum potasyumu, serum sodyumu ve C-reaktif protein gibi parametreler ile Amiloid A proteini arasında bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Ocak-Ağustos 2024 tarihleri arasında Medical City Hastanesi ve Al-Yarmouk Hastanesi'nde 75 hastada kronik böbrek yetmezliği olduğu bildirilmiştir. Irak'taki özel laboratuvarlarda deneysel çalışma yürütülmüştür. Hedef popülasyon, Irak'taki Medical City Hospital ve Al-Yarmouk Hospital'a başvuran 20 ila 71 yaşları arasındaki her iki cinsiyetten (48 erkek ve 27 kadın dahil) kronik böbrek yetmezliği hastalarıdır. Son dönem böbrek hastalığı olan her hasta haftada iki veya üç seans olmak üzere 4 saat hemodiyalize tabi tutulmuştur. Çalışmaya ayrıca herhangi bir sağlık sorunu olmayan 75 sağlıklı kişi de kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Mevcut çalışmanın sonuçları, böbrek yetmezliği olan en yüksek yaş grubunun ≤71 yaş ve %33,3 olduğunu, en düşük yaş grubunun ise
Özet (Çeviri)
People with chronic kidney disease (CKD) are at higher mortality risk compared with the general population. The aim of this study is to determine the direction of the relationship between Amyloid A protein and chronic kidney disease. The study also examined other parameters that show abnormalities in chronic kidney disease. In chronic kidney disease, we discovered a correlation between parameters like creatinine, urea, serum potassium, serum sodium, and C-reactive protein with Amyloid A protein. From January to August 2024, 75 patients at Medical City Hospital and Al-Yarmouk Hospital reported having chronic renal failure. Private laboratories in Iraq conducted the experimental work. The target population is chronic renal failure patients from both genders (including 48 males and 27 females) between the ages of