Computer based identification of car license plate
Bilgisayar tabanlı araç plakası tanıma
- Tez No: 93143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. METE BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
oz BİLGİSAYAR TABANLI ARAÇ PLAKASI TANIMA ÜÇÜNCÜ, Banş Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. M. Mete BULUT Eylül 2000, 122 sayfa Bu tezde, bir Araç Plaka Tanıma Sistemi ile literatürde yer alan bazı ön işlem teknikleri sunulmaktadır. Varolan profesyonel sistemler incelenmiş, ve bu sistemlerde kullanılan bazı algoritmalar için kod yazılmıştır. Sistem duran araç görüntüleri üzerine çalışmaktadır. Araç plakasının yeri bulunurken, kenar bulma filtreleri, biçimlendirme işlemleri, birleşik parça sınıflandırma, renk uzayı çevrimi, görüntü öğesi değerlerini sınıflandırma işlemleri, yüksek-boyutlu düzgünleştirme algoritmaları üzerinde çalışılmıştır. Karakterleri ayırmak için X-Y-Ağaç Ayrımı (Yinelenmiş İzdüşüm Kesimi) algoritması kullanılmıştır. Son olarak karakterler, özellik tabanlı karakter tanıma algoritması kullanılarak tanımlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Araç Plakası Tanıma, Doküman İşleme, Karakter Ayrıştırma, Karakter Tanıma iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER BASED IDENTIFICATION OF CAR LICENSE PLATE ÜÇÜNCÜ, Bans MSc, Department of Electrical and Electronic Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. M. Mete BULUT September 2000, 122 pages In this thesis, a License Plate Recognition (LPR) System and some pre processing techniques on the literature are presented. Professional systems are evaluated. The algorithms used in these systems are explained and some are implemented. Their superiorities and weakness are discussed. The implemented system works on the still vehicle images. In locating the license plate; edge detection operators, morphological operations, connected-component labeling, colour space conversion, histogram operations and run-length smoothing algorithm are used. To extract the characters X-Y-tree Decomposition (or Iterative Projection Cutting) Algorithm is used. Finally the characters are identified by using the feature-based character recognition algorithm for which a newly developed character coding algorithm is developed. Keywords : License Plate Recognition, Document Processing, Character Extraction, Character Recognition 111