Impact of COVID-19 on global economics by forecasting GDP using ensemble of machine learning models
Makine öğrenme modelleri topluluğunu kullanarak GSYİH tahmininin küresel ekonomi üzerindeki COVİD-19'un etkisi
- Tez No: 931451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR KAAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kovid-19 salgını küresel ekonomiyi beceriksizce etkiledi. Bu, ekonomik aktivitenin azalması, işletmelerin tasfiyesi ve tedarik zincirlerindeki bozulma ile belirginleşen yaygın durgunluğu içermektedir. Buna paralel olarak işsizlik, sanayi ve seyahat de olumsuz etkilendi. Finansal piyasalarda da dalgalanmalar yaşandı. Ayrıca, küresel GSYİH büyüme eğilimini analiz etmek için bol miktarda veri oluşturulmuş ve saklanmıştır. Veri seti, 2000'den 2019'a kadar G7, G8 ve G20 ekonomik bloğuna ait 20 ülkeyi içeriyor. Bu amaçla, ekonomik durumu tahmin etmek için makine öğreniminin (ML) kullanımı yaygın olarak benimseniyor. Bu makalede, uyarlanabilir güçlendirme (AdaBoost), Bayes sinir ağı (BNN) ve doğrusal regresyonun (LR) kombinasyonu, 2020'den 2039'a kadar küresel GSYİH'yı tahmin etmek için kullanılıyor. ML modellerinden elde edilen bulgular, salgının neden olduğu çok yönlü zorlukların anlaşılmasına katkıda bulunuyor , araştırmacıların, politika yapıcıların ve işletmelerin veriye dayalı karar almalarını sağlar.
Özet (Çeviri)
Covid-19 pandemic effected the global economy ineptly. It includes widespread recession marked by decreased economic activity, liquidation of business and disturbance in supply chains. Parallel to it, unemployment, industries and travel was affected badly. Volatility in financial market was experienced as well. Besides, ample data has been generated and stored to analyze the trend of global GDP growth. The dataset contains 20 countries belonging toG7, G8 and G20 economic block from 2000 to 2019. For that purpose, the usage of machine learning (ML) is widely adopted to forecast the economic condition. In this paper, combination of adaptive boosting (AdaBoost), Bayesian neural network (BNN) and linear regression (LR) is used to forecast the global GDP from 2020 to 2039. The finding from ML models contributes to understand the multifaceted challenges occurred by pandemic, enables researches, policymakers and businesses to perform data-driven decision making.