Kamuyu bilgilendirme modeli çerçevesinde kamu kuruluşlarının sosyal medya kullanımı: Emniyet Teşkilatı'nın X hesabı üzerine nitel bir inceleme
Social media use of public organizations within the framework of the public information model: A qualitative study on the Twitter account of the Police Agency
- Tez No: 931461
- Danışmanlar: DOÇ. BENAL DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnternet teknolojisindeki gelişmeler birçok alanda olduğu gibi iletişim yöntemlerinde de gelişmelere ve değişmelere neden olmuştur. Geleneksel medyanın aksine interaktif bir iletişim imkânı sunan sosyal medya bu bağlamda kamuoyunda daha yaygın hale gelmiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda kamu kurum ve kuruşları da kamuyu bilgilendirmek ve takipçileriyle etkili bir iletişim kurabilmek için sosyal medya araçlarından faydalanmaktadırlar. Bu çalışma Emniyet Genel Müdürlüğün X sosyal medya hesabını hangi amaçlar doğrultusunda kullandığını ortaya çıkarmayı hedefleyerek paylaşılan içerikleri, kodlama cetveline uygun olacak şekilde içerik analizi yapmaktadır. Bu bilgilerden hareketle elde edilen Bulgular Emniyet Teşkilatı X hesabını kamuyu bilgilendirmek için aktif bir şekilde kullandığını ve paylaşılan içeriklerin büyük bir kısmının doğrudan kamuyu bilgilendirmek için paylaştığı görülmektedir. Yapılan bu çalışmayla sosyal medya kullanan kurumların ve araştırmacıların gelecekte yapacakları çalışmalar için sosyal medya kullanımına ilişkin detaylı bir içerik analizi sunması açısından önemlidir. Araştırmanın bu açıdan literatüre katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Developments in internet technology have caused developments and changes in communication methods as well as in many areas. Social media, which offers an interactive communication opportunity unlike traditional media, has become more widespread among the public in this context. In line with these developments, public institutions and organizations also use social media tools to inform the public and communicate effectively with their followers. This study aims to reveal for what purposes the General Directorate of Security uses social media account X and conducts content analysis of the shared content in accordance with the coding table. Findings obtained from this information show that the Police Department actively uses the X account to inform the public and that most of the shared content is shared directly to inform the public. This study is important in that it provides a detailed content analysis of social media usage for future studies of institutions and researchers using social media. The research is expected to contribute to the literature in this respect.