Sağlık çalışanlarının beslenme alışkanlıkları ile akdeniz diyetine uyumlarının yaşam kalitesi ve antropometrik parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmes
Evaluation of the effect of health worker's nutritional habits and adaption to the mediterranean nutrition on the quality of life and anthropometric parameters
- Tez No: 931460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Akdeniz diyeti (AD) de sürdürülebilir bir diyet olarak literatürde yer edinmiş, sağlığı koruyucu ve yaşam kalitesini arttırıcı etkisi birçok çalışmayla desteklenmiştir. Bu araştırmada ise sağlık personellerinin beslenme durumlarının ve Akdeniz diyetine uyumlarının belirlenmesi ve bu faktörlerin yaşam kalitesi üzerinde etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Kasım 2022 –Mart 2023 tarih aralığında, Aksaray'da bulunan özel bir hastanede hizmet veren 107 (K: %63.6, E: %36.4) yetişkin sağlık personelinin katılımıyla yürütülmüştür. Bireylere; demografik özelliklerinin, beslenme alışkanlıklarının ve antropometrik ölçümlerinin sorgulandığı anket formuna ek olarak Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu- Kısa Form (IPAQ-SF), Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği (MEDAS) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) soruları da yönetilmiştir. Yaş ortalaması 30.3±8.69 yıl olan bireylerin; zayıf, normal, fazla kilolu ve obez olma oranları sırasıyla; %5.6, %45.8, %37.4 ve %11.2 olarak belirlenmiştir. Normal BKİ değerine sahip kadınların oranının (%61.8), erkeklere göre (%17.9) daha fazla olduğu saptanmıştır. MEDAS toplam puan ortalaması 5.1±2.69 (K: 4.5±2.33, E: 6.2±2.94) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean diet (AD) has also gained a place in the literature as a sustainable diet, and its health-protective and quality-of-life-enhancing effects have been supported by many studies. In this study, it was aimed to determine the nutritional status of healthcare personnel and their adaptation to the Mediterranean diet and to determine the effect of these factors on their quality of life. The research was conducted between November 2022 and March 2023 with the participation of 107 (F: 63.6%, M: 36.4%) adult healthcare personnel serving in a private hospital in Aksaray province. To individuals; In addition to the survey form in which demographic characteristics, eating habits and anthropometric measurements were questioned, questions from the International Physical Activity Form - Short Form (IPAQ-SF), Mediterranean Diet Adaptation Scale (MEDAS) and Quality of Life Scale (SF-36) were also administered. Individuals with an average age of 30.3±8.69 years; The rates of being underweight, normal, overweight and obese are; It was determined as 5.6%, 45.8%, 37.4% and 11.2%. It was found that the rate of women with normal BMI values was higher (61.8%) than men (17.9%). MEDAS total score average was determined as 5.1±2.69 (F: 4.5±2.33, M: 6.2±2.94).