Postmodern feminism: A comparative analysis of Sylvia Plath's The Bell Jar and Margaret Atwood's The Handmaid's Tale
Postmodern feminizm: Sylvıa Plath'ın Sırça Fanus ve Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü romanlarının karşılaştırılmalı bir incelemesi
  1. Tez No: 931474
  2. Yazar: HAYAT YACOP SAED ABU SETTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BARIŞ AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, postmodern feminizmin merceğinden Sylvia Plath'ın Sırça Fanus ve Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü adlı eserlerini incelemektedir. Geleneksel toplumsal cinsiyet kavramlarının, güç ilişkilerinin ve toplumsal çerçevelerin eleştirel bir incelemesi postmodern feminizmin odak noktasıdır. Bu yaklaşım, kadınların deneyimlerini ve edebiyatta nasıl tasvir edildiklerini anlayabilmek için analitik bir mercek sağlar. Bu çalışma önerisinde, her ikisi de postmodern feminist edebiyatın başlıca eserleri olarak kabul edilen Sylvia Plath'ın romanları karşılaştırılacaktır. Bu çalışmanın amacı, yazarların toplumda var olan yaygın ataerkil kurumlarla yüzleşmek için postmodern feminist fikirleri, stratejileri ve anlatı tekniklerini nasıl sağladıklarını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Through the lens of postmodern feminism, this research investigates the works of and Sylvia Plath's The Bell Jar and Margaret Atwood's The Handmaid's Tale. A critical examination of traditional concepts of gender, power relations, and societal frameworks is the focus of postmodern feminism. This approach provides an analytical lens through which one can comprehend the experiences of women and how they are portrayed in literature. The Bell Jar by Sylvia Plath and The Handmaid's Tale by Margaret Atwood, both of which are considered to be major works of postmodern feminist literature, will be compared and contrasted in this study proposal. The purpose of this study is to investigate the ways in which the authors provide postmodern feminist ideas, strategies, and narrative techniques in order to confront the pervasive patriarchal institutions that exist in society.