Postcolonial identity and cultural hybridity: A comparative analysis of Chinua Achebe's Things Fall Apart and Joseph Conrad's Heart of Darkness
Postkolonyal kimlik ve kültürel melezlik: Chınua Achebe'nin Parçalanma ve Joseph Conrad'ın Karanlığın Yüreği romanlarının karşılaştırmalı bir incelemesi
- Tez No: 931473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BARIŞ AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Chinua Achebe'nin Parçalanma ve Joseph Conrad'ın Karanlığın Yüreği adlı romanlarında kültürel melezlik ve postkolonyal kimlik inşası kavramlarını incelemektedir. Conrad'ın Karanlığın Yüreği romanı, Charles Marlow'un Kongo Nehri havzasına yaptığı keşif gezisine odaklanarak sömürgeciliğin ahlaki ve psikolojik etkilerini incelemektedir. Roman, sömürgeci sömürü karşısında Avrupalı kimliğinin kırılganlığını vurgularken, Achebe'nin Parçalanma romanı ise sömürgeleştirme öncesi Igbo toplumunun ayrıntılı ve sempatik bir anlatımını sunar. Roman, sömürgecilik öncesi Afrika uygarlıklarının karmaşık ve çeşitli sosyal yapılarını, dini inançlarını ve toplumsal değerlerini yansıtmakta ve ataları onurlandırmak ile dışarıdan dayatılan bir sisteme uyum sağlamak arasındaki çatışmayı vurgulamaktadır. Bu çalışma, iki romanın analizi yoluyla edebiyatın postkolonyal kimliği nasıl inşa ettiğini ve yansıttığını incelemektedir. Ayrıca, Karanlığın Yüreği'nin basit kültür ve çeşitlilik tasvirlerini Parçalanma'nın kültürel çeşitlilik sunumuyla karşılaştırarak sömürgeciliğin kültürü, benlik algısını ve anlatı otoritesini nasıl etkilediğinin daha karmaşık bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır. Çalışma aynı zamanda sömürgeci söylemin kalıcı etkilerini ve sömürge sonrası kültürlerde kültürel ıslah ve tanınma için süregelen mücadeleyi her bir eserin edebi ve tarihi arka planına bakarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concepts of cultural hybridity and postcolonial identity construction in Chinua Achebe's Things Fall Apart and Joseph Conrad's Heart of Darkness. Heart of Darkness explores the moral and psychological effects of colonialism, focusing on Charles Marlow's expedition into the Congo River basin. The novella highlights the vulnerability of European identity in the face of colonial exploitation, while Achebe's Things Fall Apart provides a detailed and sympathetic account of Igbo society before colonization. The novel reflects the complex and diverse social structures, religious beliefs, and communal values of African civilizations before colonization, highlighting the conflict between honoring ancestry and adjusting to a system imposed from outside. The study examines how literature constructs and reflects postcolonial identity through an analysis of the two novels. It also compares Heart of Darkness's simplistic depictions of culture and diversity to Things Fall Apart's presentation of cultural diversity, providing a more complex understanding of how colonialism affects culture, self-perception, and narrative authority. The study also illustrates the persistent effects of colonial discourse and the ongoing fight for cultural reclamation and recognition in postcolonial cultures by looking at the literary and historical backgrounds of each work.