Economic contributions of recycling activities and consumer awareness
  1. Tez No: 931501
  2. Yazar: NESLİNUR DEMİRKESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, geri dönüşüm faaliyetlerinin ekonomik katkılarını ve tüketici farkındalığını araştırmaktadır. Çalışma, geri dönüşümün tanımından başlayarak, geri dönüştürülebilir materyallerin sınıflandırılmasını ve Türkiye ile Dünya genelindeki geri dönüşüm uygulamalarının incelenmesini içermektedir. Özellikle kâğıt, plastik, cam, metal, tıbbi atıklar, organik atıklar ve elektronik atıklar gibi atık türlerinin geri dönüşüm süreçleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Türkiye'deki mevcut geri dönüşüm faaliyetlerinin yanı sıra Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerdeki uygulamalar araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, geri dönüşüm faaliyetlerinin enerji tasarrufu sağlama, yerli üretimi destekleme ve istihdam yaratma gibi çeşitli ekonomik katkıları ve faydaları ele alınmıştır. Ayrıca, sürdürülebilir kalkınma, döngüsel ekonomi ve düşük karbon ekonomisine geçiş gibi kavramlar ışığında geri dönüşüm faaliyetlerinin ekonomik boyutları tartışılmaktadır. Araştırma, geri dönüşüm süreçlerinin çevresel ve ekonomik faydalarını daha iyi anlamak amacıyla kapsamlı bir literatür taramasının akabinde anket çalışması içermektedir. Anket, tüketicilerin geri dönüşüm hakkındaki farkındalık düzeyleri ve bu düzeylerin sosyo-ekonomik kriterlere göre farkındalık oranlarının değişim etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, geri dönüşüm faaliyetlerinin artırılması gerektiğini ve toplumda geri dönüşüm bilincinin geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Sonuç olarak, araştırmaya katılanlardan elde edilen veriler değerlendirildiğinde katılımcıların genel olarak geri dönüşüm hakkında bilgi ve farkındalık sahibi olduğu tespit edilmiştir. Geri dönüşüm konusunda bilgilendirmenin ve toplumsal katılımın artması için tüm katılımcıların ortak bir beklenti içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların yaş ve eğitim düzeyi artışı ile doğru orantılı olarak farkındalık düzeyi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu kapsamda, tüketici farkındalığının artırılması, geri dönüşüm oranlarının yükselmesinde ve bu süreçlerin ekonomik olarak daha verimli hale getirilmesinde hayati bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the economic contributions of recycling activities and consumer awareness. The study covers a range of topics starting from the definition of recycling, classification of recyclable materials and recycling practices in Turkey and around the world. In particular, the recycling processes of different waste types such as paper, plastic, glass, metal, medical waste, organic waste and e-waste are examined in detail. Current recycling activities in Turkey are compared with practices in countries such as Germany, the United Kingdom, France, Japan and South Korea. Within the scope of the research, the economic contributions of recycling are also examined. Various economic impacts of recycling activities such as saving energy, supporting domestic production and creating employment are discussed. In addition, the economic dimensions of recycling activities are discussed in the light of concepts such as sustainable development, circular economy and transition to low carbon economy. The research includes a comprehensive literature review followed by a survey to better understand the environmental and economic benefits of recycling processes. The survey aims to assess the awareness levels of consumers about recycling and the effect of the change in awareness rates according to socio-economic criteria. The findings provide strategic recommendations for increasing recycling activities and improving recycling awareness in the society. As a result, when the data obtained from the participants of the research were evaluated, it was determined that the participants generally have knowledge and awareness about recycling. It has been determined that all participants have a common expectation for the increase of information on recycling and social participation. A positive and significant relationship was found between the awareness level of the participants in direct proportion to the increase in age and education level. Increasing consumer awareness plays a vital role in increasing recycling rates and making these processes more economically efficient.