Öğrencilerin matematiksel dayanıklılıkları, öz düzenleyici öğrenme stratejileri ve ebeveyn akademik başarı baskısı-desteği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between students' mathematical resilience, self-regulated learning strategies, and parental academic pressure and support
  1. Tez No: 931503
  2. Yazar: HATİCE NİSANUR AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE KOZA ÇİFTÇİ KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin matematiksel dayanıklılıkları, matematik dersine ilişkin öz düzenleyici öğrenme stratejileri ve algıladıkları ebeveyn desteği-baskısı arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın örneklem grubu, Akdeniz Bölgesindeki bir merkez ilçede bulunan devlet ortaokullarında öğrenim gören öğrencilerin oluşturduğu evren içerisinden küme rassal örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, ortaokulda öğrenim gören 580 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri; öğrencilerin matematiksel dayanıklılıklarının belirlenmesinde Matematikte Akademik Yılmazlık Ölçeği (MAYÖ); öz düzenlemelerinin belirlenmesinde Öz Düzenleyici Öğrenme Stratejileri Ölçeği-Matematik (ÖÖSÖ-M); algıladıkları ebeveyn desteğinin ve baskısının belirlenmesinde Ebeveyn Akademik Başarı Baskısı ve Desteği Ölçeği (EABBDÖ) ve kişisel bilgi formu ile toplanmıştır. Veriler; korelasyon analizi, betimsel analizler, bağımsız örneklemler t-testi, ANOVA ve post-hoc çoklu karşılaştırma tekniklerinden Tukey testi ve Tamhane's T2 testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, matematiksel dayanıklılık ile öz düzenleyici öğrenme stratejilerinin geneli ve tüm alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunduğuna; matematiksel dayanıklılık ile ebeveyn desteğinin pozitif, ebeveyn baskısının negatif yönde anlamlı bir ilişkiye sahip olduğuna; öz düzenleyici öğrenme stratejilerinin tüm alt boyutları ve ölçek geneli ile ebeveyn desteğinin pozitif yönde, öz düzenleyici öğrenme stratejilerinin akrandan öğrenme ve yardım arama boyutları dışındaki tüm alt boyutları ve ölçek geneli ile ebeveyn baskısının negatif yönde anlamlı ilişkilere sahip olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationships between mathematical resilience, self-regulated learning strategies related to mathematics courses, and perceived parental support and pressure among middle school students. The study employed a relational survey model, and the sample group was selected through a cluster random sampling method from students attending public secondary schools in a central district of the Mediterranean region. Conducted during the 2023–2024 academic year, the study included 580 secondary school students. Data were collected using the Academic Resilience in Mathematics Scale (ARMS) to assess students' mathematical resilience, the Self-Regulatory Learning Strategies Scale-Mathematics (SRLSS-M) to evaluate self-regulation, the Parental Academic Achievement Pressure and Support Scale (PAAPSS) to measure perceived parental support and pressure, and a personal information form. The data were analyzed using correlation analysis, descriptive analysis, independent samples t-test, ANOVA, and post hoc multiple comparison techniques, including Tukey's test and Tamhane's T2 test. The findings revealed significant positive relationships between mathematical resilience and self-regulated learning strategies both overall and across all sub-dimensions. Mathematical resilience was positively associated with parental support and negatively associated with parental pressure. Furthermore, all subdimensions of self-regulated learning strategies and the overall scale showed positive correlations with parental support. However, except for the peer learning and help-seeking dimensions, self-regulated learning strategies and the overall scale demonstrated negative correlations with parental pressure.