Öğrencilerin matematiksel dili hikaye yazma yoluyla iletişimde kullanabilme becerilerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi
Exploring students' ability of using mathematical language through writing stories in communication with respect to different variables
- Tez No: 265322
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İ. ELİF YETKİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim ikinci kademe öğrencilerin matematiksel dili hikaye yazma yoluyla kullanabilme becerilerini tespit etmek ve bu becerileri cinsiyete, sınıf seviyesine, matematik başarısına ve Türkçe başarısına göre incelemektir.Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılar Eskişehir il merkezinde yer alan bir ilköğretim okulunun 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu 190 kişilik gruptur. Matematiksel dili hikaye yazma yoluyla kullanabilme becerilerini ölçmek için öğrencilerden üç farklı hikaye yazmaları istenmiştir. Öğrencilerin yazdıkları hikayeler dört farklı ölçüte (matematiksel ilişki sayısı, kavram özelliği sayısı, kavram sayısı, hikayenin matematiksel kalitesini ölçen bir dereceli puanlama anahtarı) göre değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 16.0 paket programı kullanılarak iki bağımsız örneklemle t-testi, kay-kare bağımsızlık testi ve tek yönlü ANOVA testi ile analiz edilmiştir.Çalışmanın bulguları öğrencilerin matematiksel dili hikaye yazmada kullanabilme becerilerinin yeterli olmadığını göstermiştir. öğrencilerin çoğu hikaye yazarken çok az sayıda matematiksel ilişki ve kavram özelliği kullanabilmiş, hikaye içindeki problem durumunu saptayarak buna göre hikayeyi yapılandırmakta başarılı olamamıştır. Genel olarak, kız öğrencilerin yazdıkları hikayelerin değerlendirme ölçütlerine göre erkek öğrencilerin yazdıkları hikayelerden daha başarılı olduğu bulunmuştur. Sınıf seviyesine göre yapılan incelemede sadece dereceli puanlama anahtarına göre yapılan değerlendirmede anlamlı bir fark bulunmuştur. 6. sınıf seviyesindeki öğrenciler bu ölçüte göre daha üst sınıf seviyelerindeki öğrencilere göre daha başarılı olmuşlardır. Ayrıca, matematikse ve Türkçe notu yüksek olan öğrencilerin yazdıkları hikayelerin tüm ölçütlere göre daha başarılı olduğu bulunmuştur. Son olarak, hikaye bazında yapılan incelemeler problem durumunun açık biçimde belirtilmediği hikaye kurma yönergelerinde öğrencilerin daha zorlandıklarını ve belirtilen ölçütlere göre daha az başarılı olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine middle school students? skills about using mathematical language through writing stories and to examine these skills with respect to gender, grade level, and mathematics and Turkish achievement.In this study, descriptive survey method was used. Participants were 190 sixth, seventh, and eighth grade students from one primary school in Eskişehir. In order to assess skills about using mathematical language through writing stories, students were asked to write three different stories. Stories written by the students were analized based on four criteria (number of mathematical relationships, number of concept properties, number of different mathematical concepts, and a rubric assessing the mathematical quality of the story). Data were analyzed through independent samples t-test, chi-square independence test, and one-way ANOVA by using SPSS 16.0 package program.Findings showed that students? skills about using mathematical language through writing stories were insufficient. Most of the students used a few number of mathematical relationships and concept properties while writing stories. Most of them were also not able to determine the problem situation given in the directions, and write their stories accordingly. In general, girls were found more successful compared to boys with respect to three evaluation criteria. With regard to grade levels, significant differences were only found for the rubric assessing the mathematical quality of the story. That is, compared to the higher grade students, sixth graders were found more successful with respect to this criterion. Furthermore, high achieved students in mathematics and in Turkish were found to be more successful in writing stories based on all four criteria. Finally, comparing the results for each story showed that students demonstrated more difficulty and became less successful in writing stories with respect to the four criteria when the instructions did not include an explicit problem situation.