Finans sektöründe dijitalleşme ve mobilitenin sürdürülebilirliğe olan etkisi
The impact of digitalisation and mobility on sustainability in the finance sector
- Tez No: 931509
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Bilim ve Teknoloji, Banking, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Güncel teknolojileri kullanarak dijitalleşme yolunda önemli çalışmalar yapan ve hızla ilerleyen birçok kurum, varlıklarını devam ettirmek için sadece dönüşmenin yetmeyeceğini, sürdürülebilir bir yaklaşımla yol almanın gerekliliğinin bilincindedirler. Dijitalleşme ve sürdürülebilirlik kavramları, birbirlerini etkileyen aynı zamanda beraber var olduğunda en büyük katma değeri sağlayan iki temel kavramdır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve hızla adaptasyon gösteren Türk bankacılık sektörü de bu bilince ulaşmış ve sürdürülebilirlik konusunda önemli çalışmalar ve yatırımlar yapmaktadır. Çalışmada, Türkiye'deki 6 bankanın toplam müşteri sayısı, mobil bankacılık müşteri sayısı, dijital bankacılık müşteri sayısı, müşteri sayılarının mobil ve dijitaldeki oranlarının; sürdürülebilirlik göstergeleri olan E, S, G, ESG, Genel ESG ve ESG Tartışma skoru üzerindeki etkileri panel veri analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda bankaların toplam müşteri sayısı, mobil bankacılık müşteri sayısı, dijital bankacılık müşteri sayısı, mobil bankacılık müşteri sayısının toplam müşteri sayısına oranı ve dijital bankacılık müşteri sayısının toplam müşteri sayısına oranları E(çevresel), S(sosyal), ESG, Genel ESG skoru üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu görülmüştür. G(yönetişim) ve Tartışma skoru üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Many institutions, which are making significant efforts towards digitalization by using current technologies and progressing rapidly, are aware that it is not enough to simply transform in order to continue their existence, but that it is necessary to move forward with a sustainable approach. Digitalization and sustainability are two fundamental concepts that affect each other and provide the greatest added value when they coexist. The Turkish banking sector, which closely follows and rapidly adapts to technological developments, has also reached this awareness and is making significant efforts and investments in sustainability. In this study, the effects of the total number of customers, the number of mobile banking customers, the number of digital banking customers, and the ratios of the number of customers in mobile and digital banking on the sustainability indicators E, S, G, ESG, Combined ESG and ESG Controversies score of 6 banks in Turkey are analyzed using panel data analysis method. As a result of the study, the total number of customers, the number of mobile banking customers, the number of digital banking customers, the ratio of the number of mobile banking customers to the total number of customers and the ratio of the number of digital banking customers to the total number of customers have a significant and positive effect on the E (environmental), S (social), ESG, Combined ESG score. There is no statistically significant effect on G (governance) and ESG Controversies score.