Bankacılık sektöründeki düzenlemeler kapsamında Türkiye bankacılık sektörünün etkinliğinin analizi: Mevduat bankaları örneği
Analysis of the efficiency of the Turkish banking sector within the scope of regulations the banking sector: The example of deposit banks
- Tez No: 931508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AYRANCI BAĞRIAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bankacılık sektörü, diğer sektörlerden farklı olarak tüm ekonomilerle doğrudan bağlantılı ve sürekli etkileşim içinde olduğundan, bu sektörde meydana gelebilecek en küçük bir olumsuzluk veya performans düşüşü ekonomik sistem üzerinde önemli etkilere sahip olmaktadır. Bankacılık sektörünün taşıdığı kritik önem, ekonominin ana aktörlerinden biri olarak kabul edilmesine neden olur. Bankacılık sektöründe güven ortamının oluşturulması ihtiyacı, sektörün üstlendiği aracılık rolü, sektörün ekonominin genelini yansıtması, rekabetin tesis edilmesinin önemi, piyasa başarısızlıklarının büyük zararlara yol açma riski ve bunun önlenmesi ihtiyacı, sektörün krize olan duyarlılığı ve sektörün yapısının sürekli değişim ve gelişim halinde oluşu bankacılık sektöründe düzenleme ihtiyacını doğurmaktadır. Yapılan düzenlemelerin sektörde faaliyet gösteren bankaların etkinlik düzeyi üzerindeki etkisi önemli bir konudur. Bu nedenle bu çalışma Türkiye bankacılık sektöründe uygulanan düzenlemelerin bankaların etkinlik düzeyleri üzerindeki etkisinin analizini konu edinmektedir. Bu çalışmada, Malmquist toplam faktör verimlilik değişim endeksi kullanılarak, 1998-2023 dönemi içerisinde bankacılık sektöründe uygulanan düzenlemelerin ilgili dönemde aralıksız faaliyet gösteren 18 mevduat bankasının etkinliği üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, uygulanan tüm düzenlemelerin teknolojik etkinlik değerlerine yansıyan iyileşme sayesinde bankaların toplam faktör verimlilik değerlerini artırdığını, yönetsel ve ölçek etkinlik düzeylerinin artırılması için mevcut düzenlemelerin yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The banking sector, unlike other sectors, is directly connected to all economies and is in constant interaction, so even the slightest negativity or performance decline in this sector has significant effects on the economic system. The critical importance of the banking sector causes it to be accepted as one of the main actors of the economy. The need to create an environment of trust in the banking sector, the intermediary role assumed by the sector, the sector reflecting the economy in general, the importance of establishing competition, the risk of market failures causing major losses and the need to prevent this, the sensitivity of the sector to crises and the continuous change and development of the structure of the sector lead to the need for regulation in the banking sector. The effect of the regulations on the efficiency level of banks operating in the sector is an important issue. Therefore, this study analyzes the effect of the regulations implemented in the Turkish banking sector on the efficiency levels of banks. For this purpose, the Malmquist Total Factor Productivity Change Index is used to analyze the effect of the regulations implemented in the banking sector on the efficiency of 18 deposit banks operating continuously in the relevant period during the 1998-2023 period. As a result of the analysis, it is concluded that all implemented regulations increase the total factor productivity values of banks thanks to the improvement reflected in the technological efficiency values, and that the current regulations are not sufficient to increase the managerial and scale efficiency levels.