Uluslararası politikada çip krizinin büyük güçler arasındaki ilişkilere etkisi
The impact of the chip crisis on relations between major powers in international politics
  1. Tez No: 931512
  2. Yazar: MİSS KUNYARAT WANGPITHAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
2020 yılında başlayan küresel yarı iletken çip kıtlığı, askeri, sağlık, otomotiv ve tüketici elektroniği dahil olmak üzere birçok sektörde derin etkiler yaratmıştır. Yarı iletkenler, modern teknolojinin vazgeçilmez bileşenleridir ve günümüz ekonomisini yönlendiren sayısız cihazın işleyişi için kritiktir. Bu kıtlık, birçok ürünün iptaline ve gecikmesine, önemli fiyat artışlarına ve tedarik zincirlerinde büyük aksamalara yol açmıştır. Bu çalışma, ülkelerin küresel yarı iletken çip kıtlığında dış politika stratejilerini ve diplomatik angajmanlarını nasıl ayarladıklarını ve bu kıtlığın karar alma süreçleri üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Çeşitli ülkelerin krize nasıl tepki verdiğini inceleyerek, uluslararası ilişkilerde ve diplomatik stratejilerdeki değişimleri anlamayı hedeflemektedir. Araştırma, krize katkıda bulunan ekonomik ve teknolojik faktörleri ve bunların küresel politikalara daha geniş etkilerini analiz etmektedir. Dış politika karar alma süreçlerine odaklanan kavramsal bir çerçeve kullanarak, çalışma ulusal çıkarlar ile uluslararası baskılar arasındaki dinamiği vurgulamaktadır. Kapsamlı bir anlayışa ulaşmak için çalışma, belge analizine dayanmaktadır. Bu metodoloji, konunun ayrıntılı bir şekilde incelenmesine olanak tanımıştır. İncelenen belgeler arasında akademik makaleler, beyaz kitaplar ve politika belgeleri bulunmaktadır. Bu metodolojik yaklaşım, mevcut bilgilere ek olarak elde edilen sonuçlara ve pratik uygulamalara da katkıda bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, çip krizinin diplomatik müzakereleri büyük ölçüde etkilediğini, ülkelerin teknolojik bağımlılıklarını ele almak için dış politikalarını ayarlamalarını teşvik ettiğini ortaya koymaktadır. Bu araştırma, teknolojik aksaklıkların küresel siyasi manzaraları nasıl yeniden şekillendirebileceğine dair anlayışı artırmaktadır. Tedarik zinciri dayanıklılığını ölçmek ve iyileştirmeler yapmak, tedarik zinciri dayanıklılığında en büyük artışı sağlayabilir. Mevcut küresel çip kıtlığı sona erse bile, elektronik talebi arttıkça daha fazla tedarik sorununun ortaya çıkması muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
The global semiconductor chip shortage, which began in 2020, has had deep implications across multiple sectors, including military, healthcare, automotive, and consumer electronics. Semiconductors are essential components in modern technology, critical for the functioning of numerous devices that drive today's economy. The shortage has led to the cancellation and delay of numerous products, significant price increases, and substantial disruptions in supply chains. This study seeks to understand how countries are adjusting their foreign policy strategies and diplomatic engagements in the global semiconductor chip shortage on decision-making processes. By examining how various countries have responded to the crisis, this study aims to understand the shifts in international relations and diplomatic strategies caused by the shortage. The research explores the economic and technological factors that contributed to the crisis and analyzes their broader impacts on global politics. Utilizing a conceptual framework focused on foreign policy decision-making, the study highlights the dynamic between national interests and international pressures. To achieve a comprehensive understanding, the study relied on document analysis. This methodology allowed for a detailed investigation of the subject. The documents reviewed included academic articles, whitepapers, and policy documents. This methodological approach has not only contributed to the results: alongside existing knowledge, but it has also provided practical implications for organisations. The results obtained from the research reveal that the chip crisis has substantially influenced diplomatic negotiations, encouraging countries to adjust their foreign policies to address technological dependencies. This research enhances the understanding of how technological disruptions can reshape global political landscapes. Measuring supply chain resilience and making improvements can provide the greatest increase in supply chain resilience. Even if the current global chip shortage ends, more supply issues are likely to arise as demand for electronics increases.