Resim sanatında 'Güzellik miti'nin dönüşümü
The transformation of the 'Myth of beauty' in the art of painting
- Tez No: 931513
- Danışmanlar: PROF. ALİ ASKER BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Resim sanatında“güzellik miti”, sanat tarihi açısından önemli bir yere sahiptir ve zamanla farklı dönemlerde değişim göstermiştir. Estetik bilimin temel kavramı olan 'güzel' söz konusu olduğunda, doğa ve sanat güzelliği arasında bir ilişki kurar. Antik Dönem'de güzellik, ideal formların ve simetrinin yüceltilmesiyle öne çıkmıştır. Bu dönemde sanat eserlerinde mitolojik figürler ve tanrılar sıkça yer almış, güzellik anlayışı metafizik temellere dayanmıştır. Rönesans Dönemi'nde ise insan merkezli bir güzellik anlayışı gelişmiş, insan anatomisi ve doğa gözlemleri sanatın temelini oluşturmuştur. Bu dönemde, sanatçılar mitolojik temaları tekrar ele almış ve klasik üslubu canlandırmıştır. Barok Dönemi'nde sanatçılar, dinamik kompozisyonlar ve dramatik ışık-gölge kullanımıyla duygusal ifadeleri vurgulamıştır. Güzellik, sadece fiziksel değil, aynı zamanda ruhsal ve duygusal bir derinlik kazanmıştır. Rokoko Dönemi'nde ise güzellik, zarafet ve süslemecilikle birleşerek daha hafif ve eğlenceli bir forma bürünmüştür. Bu dönemde, aşk ve gündelik yaşam sahneleri sanatın ana temaları olmuştur. Modern Sanat, güzellik kavramını sorgulayan ve yeniden tanımlayan birçok akımı içerir. İzlenimcilik, duyguların ve anlık izlenimlerin ön planda olduğu bir yaklaşımla, geleneksel güzellik anlayışından uzaklaşmıştır. Ekspresyonizm, sanatçının iç dünyasını ve duygusal tepkilerini vurgulamış, güzellik kavramını sübjektif bir zemine oturtmuştur. Kübizm ise formun parçalanması ve yeniden inşası ile güzelliği, geometrik soyutlamalarla ifade etmiştir. Sonuç olarak, güzellik miti, resim sanatında zamanla evrim geçirmiş ve her dönemde farklı anlamlar kazanmıştır. İnceleme, oldukça genel ve geniş alanı kapsayan bir çerçeveye sahiptir. Bu nedenle, konu ile ilgili mevcut literatürün derinlemesine tarandığı ve eleştirel olarak gözden geçirilip yorumlandığı bir tez olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The beauty myth holds a significant place in art history and has evolved over different periods. As a fundamental concept in the science of aesthetics, beauty establishes a relationship between natural and artistic beauty. In the Classical Period, beauty was highlighted by the exaltation of ideal forms and symmetry. During this time, mythological figures and deities frequently appeared in artworks, and the understanding of beauty was based on metaphysical foundations. In the Renaissance, a human-centered concept of beauty developed, with human anatomy and natural observations forming the core of art. During this period, artists revisited mythological themes and revived the classical style. In the Baroque Period, artists emphasized emotional expressions through dynamic compositions and dramatic use of light and shadow. Beauty gained a deeper significance, encompassing both physical and emotional aspects. In the Rococo Period, beauty merged with elegance and ornamentation, adopting a lighter and more playful form. Love and everyday life scenes became the main themes of art during this time. Modern Art encompasses many movements that question and redefine the concept of beauty. Impressionism distanced itself from traditional notions of beauty by emphasizing emotions and momentary impressions. Expressionism focused on the artist's inner world and emotional responses, placing the concept of beauty on a subjective basis. Cubism represented beauty through the fragmentation and reconstruction of form, expressing it in geometric abstractions. Consequently, the beauty myth has evolved over time in art, gaining different meanings in each period. The review has a broad and comprehensive framework. Therefore, it has been prepared as a thesis in which the existing literature on the topic is thoroughly reviewed, critically examined, and interpreted.