Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin örgütsel sosyalleşme ve örgütsel sessizlik düzeylerinin incelenmesi (Ankara ili örneği)
Investigation of organizational socialization and organizational silence levels of physical education and sports teachers (Ankara province example)
  1. Tez No: 931511
  2. Yazar: İLKER IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin örgütsel sessizlik ve örgütsel sosyalleşme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini, Ankara'nın merkez ilçelerinde (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle) görev yapan toplam 2043 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Bu evrenden, basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 416 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmış ve anket formu üç bölümden meydana gelmiştir. İlk bölümde kişisel bilgi formu, ikinci bölümde Örgütsel Sessizlik Ölçeği, üçüncü bölümde ise Örgütsel Sosyalleşme Ölçeği yer almıştır. Anketten elde edilen veriler, SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir ve öncelikle normallik varsayımlarına bakılmıştır. Normallik testleri sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiği saptanmış ve bu nedenle demografik özellikler ile ölçekler arasındaki ilişkiler parametrik testlerle incelenmiştir. Ayrıca örgütsel sessizlik ile örgütsel sosyalleşme düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeylerinin orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin cinsiyet ve yaş değişkenleri ile örgütsel sessizlik düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunurken, eğitim durumu, medeni hal ve kıdem değişkenleri ile anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Bunun yanı sıra, öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Cinsiyet, yaş ve kıdem değişkenleri ile örgütsel sosyalleşme düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar saptanırken, medeni hal ve eğitim durumu ile anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Son olarak, örgütsel sessizlik ile örgütsel sosyalleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin negatif yönde düşük düzeyde ve anlamlı olduğu ortaya konmuştur. Bu sonuçlardan hareketle, öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeylerinin artırılmasının örgütsel sessizliği azaltmada etkili olabileceği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between organizational silence and organizational socialization levels of physical education and sports teachers. The study employed a correlational survey model, which is one of the quantitative research methods. The population of the research consisted of 2,043 physical education and sports teachers working in the central districts of Ankara (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle). From this population, a sample of 416 teachers was selected using the simpler and omsampling method. Data collection was carried out through a questionnaire consisting of three sections. The first section included a personal information form, these cond section utilized the Organizational Silence Scale, and the third section incorporated the Organizational Socialization Scale. The data obtained from the questionnaire were analyze dusing the SPSS 22.0 program, and normality assumptions were initially examined. The normality test sindicated that the data followed a normal distribution; hence, parametric tests were used to analyze the relationships between demographic characteristics and scales. Additionally, Pearson correlation analysis was conducted to evaluate the relationship between organizational silence and organizational socialization levels. The analysis revealed that the organizational silence levels of the teachers were at a moderate level. While significant differences were found between organizational silence levels and gender and agevariables, nosignificant differences were observed with education level, marital status, ortenure. Furthermore, the organizational socialization levels of the teachers were found to be high. Significant differences were identified between organizational socialization levels and gender, age, and tenure, where as nosignificant differences were observed concerning marital status and education level. Lastly, a negative, low-level, and significant relation ship was found between organizational silence and organizational socialization levels. Based on the sefindings, it can be suggested that enhancing teachers' organizational socialization levels may be effective in reducing organizational silence.