Ebeler için intrapartum bakımda duygusal uygunluk ve duyarlılık ölçeği: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
The emotional availability and responsiveness in intrapartum care scale for midwives: Validity and reliability study
- Tez No: 931524
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDEN ÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma Ebeler İçin İntrapartum Bakımda Duygusal Uygunluk ve Duyarlılık Ölçeği [The Emotional Availability and Responsiveness in Intrapartum Care Scale (EAR-IC)]'nin geçerlik ve güvenilirliğini test etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma metodolojik bir tipte olup, veriler Adana il merkezinde bulunan dört resmi hastanenin doğumhanelerinde aktif olarak görev yapan 93 ebeden toplanmıştır. Veriler 1 Ocak - 28 Şubat 2022 tarihleri arasında araştırmacı gözetiminde kendi bildirim yöntemi ile toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Ebeler İçin İntrapartum Bakımda Duygusal Uygunluk ve Duyarlılık Ölçeği ve Empatik Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Ölçeğin çevirisi,“çeviri-geri çeviri yöntemi”ile gerçekleştirilmiştir. Kapsam geçerliği oranı ve kapsam geçerliği indeksi, 10 uzmanın görüşü alınarak Davis tekniğine göre hesaplanmıştır. Ölçeğin geçerliliğini değerlendirmek amacıyla açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yakınsak geçerlik analizi uygulanmıştır. Güvenilirliği değerlendirmek için ise madde-toplam puan korelasyonları, Cronbach alfa katsayısı, Guttman Split Half katsayısı ve test-tekrar test güvenilirlik katsayısı hesaplanmıştır. Bulgular: Ölçeğin Türkçe çevirisinin tamamlanmasının ardından Kapsam Geçerlik İndeksi'nin 0,91 olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to test the validity and reliability of the Emotional Availability and Responsiveness in Intrapartum Care Scale (EAR-IC) for midwives. Materials and Methods: This methodological research was conducted between January-February 2022 in Adana province, Turkey. Data were collected by self-report method from 93 midwives actively working in one of the maternity wards of four public hospitals in Adana. Personal Information Form and the Emotional Availability and Responsiveness in Intrapartum Care Scale for Midwives were used as data collection tools. Validity and reliability analyses were performed for data evaluation. The translation of the scale was conducted using the“translation-back translation method.”The Scope Validity Ratio and Scope Validity Index were calculated according to the Davis technique based on the opinions of 10 experts. Exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, and convergent validity analysis were employed to evaluate the validity of the scale. Reliability was assessed using item-total score correlations, Cronbach's alpha coefficient, Guttman Split-Half coefficient, and test-retest reliability coefficient. Results: Following the completion of the Turkish translation of the scale, the Scope Validity Index was calculated as 0.91.