Taktik atletlerde denge, fonksiyonel kuvvet ve zihinsel antrenman modellerinin tabanca atış performansına etkisi
The effects of balance, functional strength, and mental training models on pistol shooting performance in tactical athletes
  1. Tez No: 931536
  2. Yazar: İSMAİL DUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu araştırma, taktik atletlerin tabanca atış performansını optimize etmek amacıyla denge, fonksiyonel kuvvet ve zihinsel antrenman modellerinin etkilerini incelemektedir. Taktik atletler, yüksek stres altında hızlı karar verme, hassas motor becerileri sergileme ve fiziksel dayanıklılığı en üst düzeye çıkarma zorunluluğuna sahiptir. Atış performansı yalnızca mekanik bir beceri değil, aynı zamanda bilişsel, nörofizyolojik ve psikomotor unsurların etkileşimiyle şekillenen karmaşık bir süreçtir. Bu bağlamda, çalışmada farklı antrenman yöntemlerinin atış performansı üzerindeki bütüncül etkileri değerlendirilerek, taktik atletler için en etkili hazırlık stratejilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 22-40 yaş aralığında, en az dört yıl antrenman geçmişine sahip 40 erkek taktik atlet katılmıştır. Katılımcılar, denge (n=10), fonksiyonel kuvvet (n=10), zihinsel antrenman (n=10) ve kontrol (n=10) gruplarına rastgele atanmıştır. 8 hafta süresince çalışma grupları özel antrenman programlarını uygularken, kontrol grubu yalnızca mevcut fiziksel aktivitelerine devam etmiştir. Çalışmamızda izometrik kuvvet testleri (el kavrama, omuz fleksiyon, gövde rotasyon kuvveti), dinamik denge ölçümleri, kalp atım hızı değişkenliği (KAHD) analizleri ve 5x5 Classifier Atış Test Protokolü ile atış performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study examines the effects of balance, functional strength, and mental training models on optimizing pistol shooting performance in tactical athletes. Tactical athletes are required to make rapid decisions under high stress, demonstrate precise motor skills, and maximize physical endurance. Shooting performance is not just a mechanical skill but a complex process shaped by the interaction of cognitive, neurophysiological, and psychomotor elements. In this context, the study aims to evaluate the holistic effects of different training methods on shooting performance and to determine the most effective preparation strategies for tactical athletes. Materials and Methods: The study included 40 male tactical athletes between the ages of 22 and 40 each with at least four years of training experience. Participants were randomly assigned to one of four groups: balance (n=10), functional strength (n=10), mental training (n=10), and control (n=10). Over eight weeks, the experimental groups followed their specific training programs, while the control group continued their regular physical activities. Shooting performance was assessed using isometric strength tests (grip strength, shoulder flexion, and trunk rotation strength), dynamic balance measurements, heart rate variability (HRV) analyses, and the 5x5 Classifier Shooting Test Protocol.