Tek taraflı Crowe Tip 3 ve Crowe Tip 4 kalça displazisi olan hastalarda total kalça artroplastisi sonrası alt ekstremite ve omurgada oluşan değişikliklerin klinik ve radyolojik sonuçları
Clinical and radiological outcomes of changes in the lower extremity and spine following total hip arthroplasty in patients with unilateral Crowe Type III and Crowe Type IV hip dysplasia
  1. Tez No: 931535
  2. Yazar: HAKAN BATUHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇER UZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Tek taraflı Crowe tip 3 ve Crowe tip 4 kalça displazisi olan hastalarda total kalça artroplastisi sonrası kısa dönem alt ekstremite ve omurgada oluşan değişikliklerin klinik ve radyolojik sonuçlarını göstermek. Gereç ve yöntem: Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafınca Crowe sınıflandırılmasına göre Tip 3 ve Tip 4 kalça displazisi olan hastalar prospektif olarak değerlendirildi. Çalışma öncesi Clinical Trials'a çalışma kaydı yapılmıştır. Hastaların demografik ve ameliyat özelliklerine ek olarak preoperatif ve postoperatif 1. yılda ayakta ön-arka pelvis grafi, ön-arka bacak uzunluk grafisi, ayakta ve oturarak lumbosakral ön- arka ve lateral grafisi istendi. Harris kalça skoru(HHS), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Kısa form 12(SF-12) yaşam kalitesi ölçeği, Kujala patellofemoral ağrı Skoru, Oxford diz skoru, Oswestry Bel ağrısı Engellilik anketi(ODI), Roland Morris engellilik anketi, American Orthopedic Foot-and-Ankle Society Ankle-Hindfoot Score(AOFAS), Ayak ve ayak bileği engellilik indeksi (FADI) Skorları alınıp değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 52,70±11,83 olan 33 hasta dahil edildi. Ortalama takip süresi 18,27±7,04 aydır. 13 (%39,3) hastanın Crowe tip 3 ve 20(%60,6) hastanın Crowe tip 4 kalçası vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: To demonstrate the clinical and radiological outcomes of changes in the lower extremities and spine in patients with unilateral Crowe type 3 and type 4 hip dysplasia following total hip arthroplasty in the short term. Materials and Methods: Patients with Crowe type 3 and type 4 hip dysplasia were prospectively evaluated in the Department of Orthopedics and Traumatology at Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine. The study was registered in ClinicalTrials prior to its commencement. In addition to demographic and surgical characteristics, preoperative and postoperative assessments at the 1-year follow-up included standing anteroposterior pelvis radiographs, standing anteroposterior leg length radiographs, and standing and sitting anteroposterior and lateral lumbosacral radiographs. Harris Hip Score (HHS), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Short Form 12 (SF-12) Quality of Life Scale, Kujala Patellofemoral Pain Score, Oxford Knee Score, Oswestry Disability Index (ODI), Roland Morris Disability Questionnaire, American Orthopedic Foot-and-Ankle Society Ankle-Hindfoot Score (AOFAS), and Foot and Ankle Disability Index (FADI) scores were all collected and evaluated. Results: A total of 33 patients with a mean age of 52.70±11.83 years were included in the study. The average follow-up period was 18.27±7.04 months. Among these, 13 patients (39.3%) had Crowe type 3 and 20 patients (60.6%) had Crowe type 4 hip dysplasia.