Türkiye'de yatırım yoluyla vatandaşlık edinimine ulusaşırı bir bakış
A transnational perspective on acquisition of citizenship by investment in Turkey
- Tez No: 931546
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL MURAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Dünyada pek çok devlet, yabancı yatırımcılardan yararlanmak amacıyla üyeliklerini tahsis etmektedir. Yakın zamanda bu pratik, Türkiye'de başlamıştır ve kısa sürede Türkiye, en popüler vatandaşlık programlarından birine sahip olmuştur. Ancak, kimlerin neden vatandaşlık edindiği ve yatırım yoluyla vatandaşlık piyasasında hizmet sağlayan aracıların, nasıl bir sistem oluşturduğu ve yatırım yoluyla vatandaşlık programı üzerine etkileri bilinmemektedir. Bu çalışmada, mevcut soruların yanıtlanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Türkiye'nin 6 şehrinde yatırım yoluyla vatandaşlık edinen ve vatandaşlık satışına hizmet sağlayanlardan oluşan 46 kişi ile görüşme yapılmıştır. Bunun yanı sıra gözlem ve doküman analizi yapılmıştır. Mevcut veriler, ilgili kurumlardan alınan istatistiki veriler ile desteklenmiştir. Araştırma kapsamında, Türkiye'nin yatırım yoluyla vatandaşlık piyasasının bölgesel ve küresel bir görünüme sahip olduğu, yatırımcıların farklı motivasyonlara sahip olduğu anlaşılmıştır. Türkiye'nin vatandaşlık piyasasında çok sayıda kişinin faaliyet gösterdiği; aracıların sistemi mobilize etmek için organizasyonel ve kurumsal yapılarını güçlendirdikleri; görünür ve görünmeyen ağlara sahip olduğu ve bu ağlarla ilişkilendikleri anlaşılmıştır. Aracıların, çoklu ilişki ağları içerisinde konumlandığı belirlenmiştir. Aracılar, bu ilişkilerinde etkisiyle yatırım yoluyla vatandaşlık programını, farklı aşamalarda şekillendirmiş ve yatırımcıların sosyo-mekansal mobilizasyonunu etkilemiştir. Türkiye'nin yeni vatandaşlık pratiğinin çoklu sonuçlarının olduğu ve bu alanda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many countries in the world allocate their memberships in order to benefit foreign investors. Recently, this practice has started in Turkey, and in a short time Turkey has one of the most popular citizenship by investment programs. However, it is not known who acquires citizenship and why, and how the intermediaries providing services in the citizenship-by-investment market create a system and their impact on the citizenship-by- investment program. This study aims to answer these questions. In this context, we interviewed 46 individuals who acquired citizenship by investment and provided services for the sale of citizenship in 6 cities in Turkey. In addition, observation and document analysis were conducted. The existing data was supported by statistical data from relevant institutions. The study revealed that Turkey's citizenship-by-investment market has a regional and global dimension and that investors have different motivations. Turkey's citizenship market is characterized by a plurality of actors; intermediaries have strengthened their organizational and institutional structures to mobilize the system; and they have and are associated with visible and invisible networks. It has been determined that intermediaries are positioned within multiple relationship networks. With the influence of these relationships, intermediaries shaped the citizenship by investment program at different stages and influenced the socio-spatial mobilization of investors. With the influence of these relationships, intermediaries shaped the citizenship by investment program at different stages and influenced the socio-spatial mobilization of investors. It is understood that Turkey's new citizenship practice has multiple consequences and there is a need for further research in this field.