Kolorektal kanserlerde preoperatif biyokimyasal belirteçlerin postoperatif sürece etkileri
The impact of preoperative biochemical markers on the postoperative process in colorectal cancers
  1. Tez No: 931551
  2. Yazar: İBRAHİM ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FEVZİ CELAYİR, DOÇ. DR. SİNAN ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kolorektal kanser (KRK), dünya çapında en sık karşılaşılan üçüncü kanserdir ve tüm kanser vakalarının yaklaşık %10'unu oluşturur. Dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin ikinci önde gelen nedenidir. KRK'de küratif tedavi cerrahi olup postoperatif komplikasyonların hastaneye yatış süresini uzatması, iş gücü kaybı yaratması, tedavisinin maliyetli olması ve hasta kaybına sebep olmasından dolayı bu komplikasyonları önlemek veya ön görebilmek önemlidir. Bu çalışmamızda rutin tetkikler arasında incelenen WBC, NE, LY, MO, RBC, HGB, MCV, PLT, PDW, RDW, NLR, MLR, PLR, PLT/RBC, PDW/RDW, CRP/ALBÜMİN, INR, CRP, CEA, PROKALSİTONİN, DEMİR, FİBRİNOJEN, ALBÜMİN parametreleri preoperatif değerlerinin postoperatif süreçte görülen komplikasyonlar üzerindeki etkileri belirlenmesi amaçlanmıştır. Homojen bir grup oluşturabilmek adına çalışmamıza 2019-2023 yılları arasında KRK tanısıyla elektif şartlarda ameliyat edilmiş, neoadjuvan tedavi almamış 172 hasta dahil edildi. Hastaların erken postoperatif süreçteki yara yeri enfeksiyonu, ileus kliniği, pulmoner komplikasyonlar, deliryum, kardiak aritmiler ve asit durumu incelendi.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is the third most common cancer worldwide, accounting for about 10% of all cancer cases. It is the second leading cause of cancer-related deaths worldwide. It is important to prevent or predict postoperative complications in CRC, which is the gold standard surgery in treatment today, because postoperative complications prolong hospitalisation, cause loss of labour force, costly treatment and patient loss. In this study, we aimed to determine the effects of preoperative values of WBC, NE, LY, MO, RBC, HGB, MCV, PLT, PDW, RDW, NLR, MLR, PLR, PLT/RBC, PDW/RDW, CRP/ALBUMIN, INR, CRP, CEA, PROCALSITONIN, IRON, FIBRINOGEN, ALBUMIN parameters on postoperative complications. In order to create a homogeneous group, 172 patients who underwent elective surgery for CRC between 2019 and 2023 and did not receive neoadjuvant treatment were included in our study. Early postoperative wound infection, ileus clinic, pulmonary complications, delirium, cardiac arrhythmias and ascites status were analyzed.