Tüketim sahnesi olarak konut: Bir yeni medya analizi
Housing as a consumption stage: A new media analysis
- Tez No: 931550
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜLSÜN ÖĞDÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tez çalışmasının araştırma sorusu yeni medya, tüketim kültürü ve konut mekânı arasındaki ilişkinin kavramsal ve ampirik temellerde kurulması önceliğini tanımlar. Beş ana bölümden oluşan tez çalışmasının“Giriş”bölümünde araştırma güdüsü, araştırma sorusu, kavramsal çerçeve ve yöntem önerisine yer verilir. Tüketim Kültürü ve Mekân“ başlıklı ikinci bölümde öncelikle ”tüketim“, ”tüketimcilik“, ”tüketim toplumu“ ve ”tüketim kültürü“ temel kavramları tartışmaya açılarak konut mekânına buradan hareketle nasıl yaklaşılabileceğine dair bir perspektif sunulur. Bu bölümde ”tüketim kültürü“ kavramının diğer temel kavramlara ilişkin tartışma üzerinden rafine edilmesi ve buna göre mekânsal bağlamlar için geçerli bir perspektif sunulması önceliklidir. ”Yeni Medya ve Konut Mekânı“ başlıklı üçüncü bölümde araştırmanın ampirik bağlamının girdileri oluşturulur. Mekânla kurduğumuz yeni ilişkileri tanımlayan yeni türden bir etkileşimin tartışmadaki öncelikli yerine bağlı olarak Erving Goffman'ın sembolik etkileşimcilik alanından sunduğu katkıyla şekillenir. Goffman'ın bu alandaki ”etkileşim düzeni“ kavramsallaştırması örnek olay analizini somutlaştırmak üzere detaylı bir ampirik aşamaya taşınır. ”Çerçeve analizi çerçevesi“ olarak adlandırılan metodoloji girdileri ortaya koyulur. ”Çerçeve düzeyi“, ”çerçeve girdisi“ ve ”çerçeveleme soruları“ olarak adlandırılan analiz aşamaları tanımlı hâle getirilir. Örnek olayda seçilen üç videoya, tanımlı düzey ve girdiler altında sorular yöneltilir. Tez çalışmasının son bölümünde ise araştırmanın teorik ve ampirik düzeylerdeki bulguları bir arada değerlendirilerek ileri çalışmalar için metodolojik bir perspektif sunulur. Özetle, ”tüketim sahnesi olarak konut" kavramsallaştırmasıyla birlikte, güçlü sembolik-mekânsal bağlamda, yeni etkileşim düzeni koşullarında tüketimle kurulan ilişkinin, konut mekânını dönüştürücü etkisine dair sonuçlar öne çıkar.
Özet (Çeviri)
The research question of this thesis defines the priority of establishing the relationship between new media, consumer culture and housing space on conceptual and empirical grounds. In the 'Introduction' chapter of the thesis consisting of five main chapters, the research motive, research question, conceptual framework and methodological proposal are given. In the second chapter titled 'Consumption Culture and Space', the main concepts of 'consumption', 'consumerism', 'consumer society' and 'consumption culture' are discussed and a perspective on how to approach the housing space is presented. In this chapter, it is prioritised to refine the concept of 'consumer culture' through the discussion of other key concepts and accordingly present a valid perspective for spatial contexts. In the third chapter titled 'New Media and Housing Space', the inputs of the empirical context of the research are formed. It is shaped by Erving Goffman's contribution from the field of symbolic interactionism, depending on the priority position of a new kind of interaction that defines the new relations we establish with space. Goffman's conceptualisation of the 'interaction order' in this field is carried to a detailed empirical stage in order to concretise the case study analysis. Methodological inputs, called the 'frame analysis framework', are put forward. The stages of the analysis, called 'frame level', 'frame input' and 'framing questions', are defined. The three videos selected in the case study are asked questions under the defined levels and inputs. In the last chapter of the thesis, the theoretical and empirical findings of the research are evaluated together and a methodological perspective is presented for further studies. In summary, with the conceptualisation of 'housing as a consumption stage', the results on the transformative effect of the relationship established with consumption under the conditions of new interaction order in a strong symbolic-spatial context come to the fore.