Test of dual pathway model of anorexia nervosa on Turkish Women
Türk kadınlarında anoreksiya nervoza çift yollu model testi
- Tez No: 931555
- Danışmanlar: PROF. DR. FLORA KOKKINAKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: London School of Economics and Political Science
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Anoreksiya nervoza (AN) ve bulimia nervoza (BN) iki ana yeme bozukluğudur. İki hastalık patolojileri ve etiyolojileri bakımından ortak özelliklere sahiptir. Araştırmalar sosyokültürel faktörlerin, bulimiya ve anoreksinin çok belirleyici bozukluklar olmasına rağmen, bozukluğun etiyolojisini açıkladığını göstermektedir. Stice, Nemeroff ve Shaw (1996) sosyokültürel baskıların yeme bozuklukları etiyolojisindeki rolünü araştırmış ve bulimia nervozanın iki yollu modelini tasarlamıştır. Model, sosyokültürel faktörler arasında, ince bır yapı elde etmek için baskı biçimindeki aracılık mekanizmalarını ve bulimik semtomatolojiyi içermektedir. Önceki araştırmalar modelin AN'ye uygulanabileciğini göstermiştir (Waddington, 1999). Bu çalışmada AN'nin Çift Yollu Modeli bir Türk örnekleminde test edilmiştir. Çalışmaya yüz altmış sekiz Türk kadını katılmıştır. Sonuçlar model için kısmi destek göstermiştir. Bulgular, sosyokültürel baskıların anoreksik semptomatoloji üzerindeki olumsuz etkikerine, vücut memnuniyetsizliği, kısıtlı beslenme ve olumsuz etkilerin aracılık ettiğini, ancak ideal vücüt içselleştirmenin aracılık etmediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Anorexia nervosa (AN) and bulimia nervosa (BN) are the two primary eating disorders. The two disorders share common characteristics in terms of their pathologies and aetiologies. Research shows that sociocultural factors seem to most account for the aetiology of the disorders, despite the fact that bulimia and anorexia are multi-determined disorders. Stice, Nemeroff, and Shaw (1996)investigated the role of sociocultural pressures in the aetiology of eating disorders and devised the Dual Pathway Model of Bulimia Nervosa. The model incorporates the mediating mechanisms between sociocultural factors, in the form of pressure to achieve a thin body and bulimic symptomatology. Previous research has demonstrated the applicability of the model to AN (Waddington, 1999). In the current study, the Dual Pathway Model of AN is tested on a Turkish sample. One hundred and sixty-eight Turkish women participated in the study. The results demonstrated partial support for the model. The findings reveal that the negative effects of sociocultural pressures on anorexic symptomatology are mediated by body dissatisfaction, restrained eating and negative affect, but not by ideal body internalization.