Rekreasyon odaklı iş verimliliğinin serbest zaman ilgilenimi ile ilişkisi: Telekomünikasyon sektörü örneği
The relationship between recreation-oriented work productivity and leisure interest: A case study in the telecommunications sector
  1. Tez No: 931556
  2. Yazar: MUHAMMET BERAT ALPHAN
  3. Danışmanlar: DR. PINAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Alphan, M.B. Rekreasyon Odaklı İş Verimliliğinin Serbest Zaman İlgilenimi İle İlişkisi: Telekomünikasyon Sektörü Örneği. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2025. Bu araştırmanın amacı, Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın çalışanlarının iş yeri rekreasyonuna katılımlarının, serbest zaman ilgilenimi ve rekreasyon etkinliklerine katılan bireylerin iş verimlilikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışmada, araştırma evreni İstanbul ilinde telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın 2023 yılında gerçekleştirilen rekreatif amaçlı etkinliklere katılmış 2.700 çalışanından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise amaçlı örnekleme yöntemi ile ulaşılan 383 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların serbest zaman ilgilenim düzeylerini ölçebilmek amacıyla Gürbüz ve arkadaşları (12) tarafıdan Türkçeye uyarlanan Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği (SZİÖ) ve rekreasyon odaklı çalışan verimliliği düzeylerini belirlemek amacıyla Rekreasyon Odaklı Çalışan Verimliliği Ölçeği (ROÇVÖ)" (28) kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilk olarak veri setinin uygunluğu (normal dağılım, uç değerler) test edilmiştir. Sonraki adımda ise tanımlayıcı istatistikler, varyans analizi (T-testi, ANOVA), korelasyon ve regresyon analizinden yararlanılmıştır. Tez çalışması kapsamında elde edilen verilerin analiz edilmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Bulgular, iş yeri rekreasyonuna katılan çalışanların rekreasyon odaklı iş verimliliği günlük serbest zaman süresi, şirket tarafından düzenlenen etkinliklere katılım ve etkinliklere katılım türü değişkenlerinde farklılık gösterdiği belirtilmiştir. Benzer şekilde yapılan karşılaştırmalar sonucunda is yeri rekreasyonuna katılan çalışanların serbest zaman ilgilenim düzeylerinin de cinsiyet, eğitim, günlük serbest zaman süresi, şirket tarafından düzenlenen etkinliklere katılım ve etkinliklere katılım türü değişkenlerinde farklılıklar gösterdiği belirtilmiştir. Bunlara ek olarak iş yeri rekreasyonuna katılan çalışanların, rekreasyonel iş verimliliği ile serbest zaman ilgilenimleri arasında pozitif yönlü ilişkiler saptanırken, serbest zaman ilgileniminin rekreasyon odaklı çalışan verimliliğine pozitif etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alphan, M.B. The Relationship Between Recreation-Oriented Work Productivity and Leisure Interest: A Case Study in the Telecommunications Sector. Master's Thesis, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences, Sports Sciences and Technology Program, Ankara, 2025.The aim of this research is to examine the relationship between employees' participation in workplace recreation, their leisure interest, and the work productivity of individuals involved in recreational activities within a telecommunications company. The study population consists of 2700 employees from a telecommunications company based in Istanbul, who participated in recreational activities in 2023. The sample of the study is comprised of 383 participants, selected through purposive sampling. To measure the participants' leisure interest levels, the Leisure Interest Scale (LIS) adapted into Turkish by Gürbüz et al. (12) was used, and to assess recreation-oriented work productivity, the Recreation-Oriented Employee Productivity Scale (ROEPS) developed by Mercanoğlu (28) was employed. In the data analysis, the suitability of the dataset (normal distribution, outliers) was first tested. Subsequently, descriptive statistics, variance analysis (t-test, ANOVA), correlation, and regression analyses were conducted. SPSS software was used to analyze the data obtained for this thesis. The findings indicate that employees participating in workplace recreation show differences in recreation-oriented work productivity based on variables such as daily leisure time, participation in company-organized events, and types of activities. Similarly, comparisons reveal that the leisure interest levels of employees involved in workplace recreation vary according to gender, education, daily leisure time, participation in company-organized events, and types of activities. Additionally, positive relationships were found between recreation-oriented work productivity and leisure interest, with leisure interest having a positive effect on recreation-oriented employee productivity.