Alümina katkılı zirkonya esaslı dental seramiklerin üretimi ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Production of alumina incorporated zirconia based dental ceramics and investigation of their mechanical properties
- Tez No: 931579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Alümina ve zirkonya, biyouyumlulukları ve üstün mekanik özellikleri sayesinde ortopedik ve dental alanlarda yaygın bir şekilde kullanılan biyoseramik malzemelerdir. Alümina, yüksek sertlik ve biyouyumluluk özellikleri ile öne çıkmasına rağmen, düşük kırılma tokluğu nedeniyle diş hekimliği uygulamalarında sınırlı bir kullanım alanına sahiptir. Diğer yandan zirkonya, dönüşüm sertleşme mekanizması sayesinde yüksek kırılma tokluğu sunarak mekanik dayanım açısından önemli bir performans sergilemektedir.Bu çalışmanın amacı, nano alümina katkılı ve yitriya ile stabilize edilmiş zirkonya esaslı dental seramiklerin üretimini gerçekleştirmek ve bu malzemelerin mekanik ile biyolojik özelliklerini incelemektir. Nano boyutta alümina (n-Al₂O₃) ve zirkonya (n-YSZ) tozları kullanılarak hazırlanan kompozitler, presleme yöntemiyle şekillendirilmiş ve geleneksel sinterleme yöntemi ile 1250 °C ve 1350 °C sıcaklıklarında üretilmiştir. %15 nano alümina içeren ve 1350 °C'de sinterlenen kompozitler, 4,94 g/cm³ yoğunluk, 1004 HV mikro sertlik ve 1326 MPa basınç dayanımı ile en iyi mekanik özellikleri göstermiştir. Sinterleme sıcaklığındaki artış, malzemenin dayanımını artırmakla birlikte, aşırı nano alümina içeriğinin mikro yapı bütünlüğünü olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir.Biyolojik aktivite testleri, en yüksek mekanik performansa sahip numunelerin biyolojik ortamlarla uyumlu olduğunu ve zamanla apatitleşmenin arttığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, nano ölçekli alümina katkısının dental seramiklerin mekanik ve biyolojik performansını geliştirdiğini göstermektedir. %15 nano alümina içeren ve 1350 °C'de sinterlenen kompozitler, diş restorasyonları için güçlü bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alumina and zirconia are bioceramic materials widely used in orthopedic and dental fields due to their biocompatibility and superior mechanical properties. Although alumina stands out with its high hardness and biocompatibility properties, it has a limited use in dentistry applications due to its low fracture toughness. On the other hand, zirconia exhibits a significant performance in terms of mechanical strength by offering high fracture toughness thanks to its transformation hardening mechanism. The aim of this study was to fabricate zirconia-based dental ceramics doped with nano alumina and stabilized with yttria and to investigate the mechanical and biological properties of these materials. Composites prepared using nano-sized alumina (n-Al₂O₃) and zirconia (n-YSZ) powders were shaped by pressing method and produced by conventional sintering method at temperatures of 1250 °C and 1350 °C. Composites containing 15% nano alumina and sintered at 1350 °C showed the best mechanical properties with a density of 4.94 g/cm³, microhardness of 1004 HV and compressive strength of 1326 MPa. Although the increase in sintering temperature increased the strength of the material, it was observed that excessive nano alumina content negatively affected the microstructure integrity. Biological activity tests revealed that the samples with the highest mechanical performance were compatible with biological environments and apatitization increased with time. These results indicate that nanoscale alumina doping improves the mechanical and biological performance of dental ceramics. Composites containing 15% nano alumina and sintered at 1350 °C offer a strong alternative for dental restorations.