Peynirlerden izole edilen Lısterıa Spp. ve Staphylococcus aureus suşlarının biyofilm oluşumlarının kontrolü
Control of biofilm formation by strains of Listeria Spp. and Staphylococcus aureus. isolated from cheese
  1. Tez No: 931590
  2. Yazar: SELEN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM YEŞİLÇİMEN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında 5 farklı tür olmak üzere toplamda 42 adet tüketime sunulan peynir örneğinden 9 adet Staphylococcus aureus ve 5 adet Listeria monocytogenes suşu izole edilerek tanımlandı. Kuşburnu (Rosa canina L.) meyve ekstraktı (RC), etanol kullanılarak ve mikrodalga destekli ekstraksiyon işlemi uygulanarak elde edildi. Tanımlanan 14 adet suş arasından güçlü biyofilm oluşturma kapasitesi olduğu tespit edilen S. aureus (SAC9) ve L. monocytogenes (LMP5 ve LMC9) suşları üzerinde RC meyvesi ekstraktının farklı konsantrasyonları uygulamalarının antimikrobiyal ve antibiyofilm etkinlikleri araştırıldı. RC ektraktının direkt kullanımı ve agar kuyu difüzyon yöntemi ile suşlar üzerinde 6-14 mm aralığında inhibisyon zon çapları ölçülerek antimikrobiyal etkinliğe sahip olduğu belirlendi. RC ekstraktının SAC9 izolatı üzerinde Minimal İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) 1.1 mg mL-1 (% 8.4 inhibisyon) iken, LMP5 izolatı (% 20 inhibisyon) ve LMC9 izolatları (%13 inhibisyon) için 2.2 mg mL-1 olarak tespit edildi. Kuşburnu ekstraktının SAC9, LMP5 ve LMC9 suşları üzerinde antibiyofilm etkinliği (%93-100) olduğu belirlendi. SAC9 izolatı için Minimal Biyofilm İnhibisyon konsantrasyonu (MBİK) 4.4 mg mL-1 (% 17 inhibisyon); LMP5 izolatı 0.2 mg mL-1 (% 24 inhibisyon) ve LMC9 izolatları için 4.4 mg mL-1 (%22 inhibisyon) olarak tespit edildi. Sonuç olarak, elde edilen veriler, kuşburnu ekstraktının kullanılan antimikrobiyallere alternatif olarak antimikrobiyal/antibiyofilm etkileri ile sağlık alanında ve gıda sanayinde kullanılabileceğine yönelik bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, 9 Staphylococcus aureus and 5 Listeria monocytogenes strains were isolated and identified from a total of 42 cheese samples, consisting of 5 different types, offered for consumption. Rosehip (Rosa canina L.) fruit extract (RC) was obtained using ethanol and a microwave-assisted extraction method. Among the 14 identified strains, S. aureus (SAC9) and L. monocytogenes (LMP5 and LMC9) strains determined to have strong biofilm-forming capacities were selected to investigate the antimicrobial and antibiofilm activities of different concentrations of RC fruit extract. The direct use of RC extract and the agar well diffusion method demonstrated antimicrobial activity, with inhibition zone diameters ranging between 6-14 mm on the strains. The Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of RC extract was determined as 1.1 mg mL⁻¹ for the SAC9 isolate (%8.4 inhibition), while it was 2.2 mg mL⁻¹ for the LMP5 (%20 inhibition) and LMC9 (%13 inhibition) isolates. The antibiofilm activity of the rosehip extract on SAC9, LMP5, and LMC9 strains was found (93-100%). The Minimum Biofilm Inhibitory Concentration (MBIC) was determined as 4.4 mg mL⁻¹ (%17 inhibition) for the SAC9 isolate, 0.2 mg mL⁻¹ (%24 inhibition) for the LMP5 isolate, and 4.4 mg mL⁻¹ (%22 inhibition) for the LMC9 isolates. In conclusion, the obtained data provide insights into the potential use of rosehip extract in healthcare and the food industry as an alternative to conventional antimicrobials due to its antimicrobial and antibiofilm effects.