Conceptual framework to evaluate and enhance resilience of public-private partnership projects
Kamu-özel işbirliği projelerinin dirençliliğini değerlendirmek ve geliştirmek için kavramsal sistem
  1. Tez No: 931591
  2. Yazar: SAEED KAMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ), kamu ve özel sektör kuruluşları arasındaki iş birliğini teşvik ederek altyapı ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir mekanizma olarak işlev görmektedir. Bu işbirliği, hizmet sunumunda köklü değişimler yaratma potansiyeline sahip olmakla birlikte, doğası gereği barındırdığı belirsizlikler ve aksamalar nedeniyle sıklıkla başarısızlığa uğrayabilmektedir. Proje yönetiminde gelişen bir paradigma olan dirençlilik kavramı, bu tür zorlukların üstesinden gelmek ve proje sürdürülebilirliğini artırmak için dönüştürücü bir bakış açısı sunmaktadır. Bu çalışma, KÖİ projelerinin dirençliliğini değerlendirmek ve güçlendirmek amacıyla kapsamlı bir sistem önermektedir. Belirsizlik, dirençlilik ve performans arasındaki etkileşimi bütüncül bir yaklaşımla ele alan araştırma, dirençliliğin temel bileşenlerini tanımlamakta ve belirleyici unsurlarını ortaya koymaktadır. Türkiye'de yürütülen 15 KÖİ projesi üzerinde gerçekleştirilen analizler ve ikinci tur anket çalışmasından elde edilen veriler kullanılarak yapılan Temel Bileşen Analizi (TBA), dirençlilik, belirsizlik ve proje performansı arasındaki karmaşık ilişkileri detaylandırmakta ve dirençliliğin kapsamlı bir tanımını önerilmektedir. Araştırmada, dirençliliği dört temel boyutta sistematik bir sistem önerilmiştir: hazırlık, emilim, iyileşme ve uyum sağlama. Bu bulgular doğrultusunda araştırma, belirsizlik ve dirençliliği değerlendirmek için yenilikçi bir araç olan Belirsizlik-Dirençlilik Değerlendirme Uygulaması (BDDU)'nın geliştirilmesiyle sonuçlanmaktadır. BDDU, uygulayıcılara belirsizlik ve dirençlilik düzeyini ölçme, gerekli önlemleri zamanında alarak dirençliliği artırma ve işletim sürekliliğini sağlama konusunda uygulanabilir stratejiler sunmaktadır. Dirençliliği proje planlaması ve uygulamasının temel unsuru hâline getiren BDDU, karar vericilere dinamik ve karmaşık ortamlarda KÖİ projelerinin sağlamlığını ve başarı oranını önemli ölçüde artırma fırsatı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public-Private Partnerships (PPPs) serve as a vital mechanism for addressing infrastructure demands by fostering collaboration between public and private entities. While these partnerships hold immense potential to revolutionize service delivery, they are frequently undermined by inherent uncertainties and disruptions that threaten their success. The concept of resilience, an evolving paradigm in project management, offers a transformative lens to mitigate these challenges and enhance project sustainability. This study presents a comprehensive framework to evaluate and fortify the resilience of PPP projects. By synthesizing the interconnected dimensions of uncertainty, resilience, and performance, this research delineates the fundamental attributes of resilience and identifies its critical determinants. Drawing from an analysis of 15 PPP projects in Türkiye and employing Principal Component Analysis (PCA) over collected data from a second round of questionnaire survey, the study illuminates the intricate relationships among resilience, uncertainty, and project performance and proposes a comprehensive definition for resilience and its dimensions. This research systematically identifies and classifies key resilience factors into four fundamental dimensions: preparation, absorption, recovery, and adaptation. Building upon these insights, the research culminates in the creation of the Uncertainty-Resilience Assessment Tool (URAT), an innovative instrument designed to equip practitioners with actionable strategies for evaluating the degree of uncertainty and resilience and taking the necessary actions, if required, on time to improve the level of resilience and maintaining operational continuity. By embedding resilience as a cornerstone of project planning and execution, URAT empowers decision-makers to significantly enhance the robustness and success rate of PPP initiatives in dynamic and complex environments