Türkiye'de kullanılan yapay zekâ tabanlı sağlık uygulaması: Kullanılabilirlik analizi
Ai-based health application used in Türkiye: Usability analysis
- Tez No: 931616
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz dünyası Covid-19 pandemisinin de etkisiyle dijitalleşme noktasında son derece önemli adımlar atmaya başlamıştır. Pandemiyle başlayan süreç dijital teknolojilerin sosyal hayata daha hızlı şekilde entegre olmasının yanında kendi içerisinde de çeşitli yeniliklerin ortaya çıkmasına sebep olurken mevcut teknolojilerin de gelişmesine olanak sağlamıştır. Yapay zekânın gelişimi ile beraber gündelik hayatı etkileyen birçok sektör dijital dönüşüm politikalarının merkezine yapay zekâ teknolojilerini yerleştirmiş bulunmaktadır. Sunulan hizmetin kalıcı bir hale gelmesinde o hizmetin arayüz kullanılabilirliği önemli bir yer tutmaktadır. Yapmış olduğumuz yüksek lisans tez çalışmasında da Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bünyesinde kullanılan yapay zekâ uygulaması olan“Neyim Var?”uygulaması baz alınmıştır. Bu çalışmada uygulamanın kullanıcı arayüzü tasarımı: Arayüzün verimlilik, etkililik ve memnuniyet kapsamında gerçekleştirilecek olan kullanılabilirlik testlerine ve analizlerine yer verilmiştir. Bu araştırma sayesinde“Neyim Var?”uygulamasının kullanıcı ara yüzünün kullanılabilirlik testlerini gerçekleştirerek, bu testler neticesinde uygulamanın etkililik, verimlilik ve memnuniyet açısından kullanılabilirlik durumunun tespit edilmesi sonucunda kamuda kullanılan benzer yapay zekâ uygulamalarına elde edilen tespitlerin rehberlik etmesi amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya ilişkin veriler 2024 döneminde toplanmıştır. Katılımcılar uygun örnekleme yöntemi kullanılarak Ankara Türkiye'de eğitim gören üniversite öğrencilerinden seçilmiştir. Çalışma 14'ü kadın 78'i erkek olmak üzere toplam 92 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında“Neyim Var?”uygulamasının görev tamamlama oranları ile etkililik değişkeni, görev tamamlama süreleri ile verimlilik değişkeni ve Sistem Kullanılabilirlik Değişkeni ile memnuniyet değişkeni ölçülmüştür. Katılımcılar iki boyuttan (yapay zekâ tutumu olumlu, yapay zekâ tutumu olumsuz) oluşan Yapay Zekâ Tutum Ölçeğini doldurmuşlardır ve kullanıcı tabanlı görevlerin bitiminde tek soruluk bir anketi en fazla iki cümle olacak şekilde cevaplamaları istenmiştir. Elde edilen veriler SPSS uygulaması ile analiz edilmiştir. Bir yapay zekâ uygulaması olan“Neyim Var?”uygulamasının arayüz kullanılabilirliği kullanıcılar tarafından iyi ve kabul edilebilir seviyede olduğu saptanmıştır. Yapay zekâya yönelik pozitif veya negatif tutuma göre“Neyim Var?”uygulamasında görevlerin tamamlanma süreleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Katılımcılar görevleri gerçekleştirirken bazı ekranlarda zaman kaybettiklerini dile getirmişlerdir. Bu ekranlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today's world has started to take extremely important steps in digitalization with the effect of the Covid-19 pandemic. The process that started with the pandemic has enabled the development of existing technologies while causing the emergence of various innovations within itself, as well as the faster integration of digital technologies into social life. With the development of artificial intelligence, many sectors that affect daily life have placed artificial intelligence technologies at the center of digital transformation policies. The interface availability of that service has an important place in making the service offered permanent. In our master's thesis, the artificial intelligence application used within the Ministry of Health of the Republic of Turkey is based on the“What's Wrong With Me?”application. In this study, user interface design of the application: Usability tests and analyzes to be carried out within the scope of efficiency, effectiveness and satisfaction of the interface are included. Thanks to this research, it is aimed to guide the findings obtained from similar artificial intelligence applications used in the public sector as a result of the usability tests of the user interface of the“What's Wrong?”application, and as a result of these tests, determining the usability status of the application in terms of effectiveness, efficiency and satisfaction. The mixed research method was used within the scope of the study. Data on the study were collected in the period of 2024. Participants were selected from university students studying in Ankara, Turkey using the appropriate sampling method. The study was carried out with a total of 92 participants, 14 female and 78 male. Within the scope of the study, the task completion rates and effectiveness variable, task completion times and productivity variable, and System Availability Variable and satisfaction variable were measured in the“What's Wrong With Me?”application. Participants filled out the Artificial Intelligence Attitude Scale, which consists of two dimensions (artificial intelligence attitude positive, artificial intelligence attitude negative), and at the end of user-based tasks, they were asked to answer a one-question questionnaire with a maximum of two sentences. The data obtained were analyzed with SPSS application. The interface usability of the“What's Wrong With Me?”application, which is an artificial intelligence application, has been determined to be good and acceptable by users. According to the positive or negative attitude towards artificial intelligence, it was determined that there was no significant difference between the completion times of the tasks in the“What's Wrong With Me?”application. Participants stated that they lost time on some screens while performing the tasks. Solution suggestions for these screens are presented.