Metal oksit (MO) nanopartikül (NP) üretimi ve bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Metal oxide (MO) nanoparticle (NP) production and investigation of some physical properties
- Tez No: 931615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN TEMEL, DOÇ. DR. FATMA ÖZGE GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Metal oksitler birçok elektriksel alan uygulamalarında kullanıldığı gibi, sağlıktan çevreye ve enerjiye çok çeşitli uygulama alanı vardır. Bu çeşitlilik bilim insanlarının ilgisini çekmiştir. Özellikle geçiş metallerinin kullanıldığı nano boyutlu metal oksitler farklı üretim yöntemleri ile laboratuvar veya endüstriyel ölçekli üretilmektedir. Nano boyutta malzemelerin inanılmaz derecede farklı özellikleri kompozit dünyasında çığır açmaktadır. Bu tez çalışmasında farklı uygulama alanlarında kullanılması amacıyla metal oksit nanopartiküllerinin üretilmesi amaçlanmıştır. İki farklı yaklaşımla geçiş metali nanopartikülleri elde edilmesi hedeflenmiştir. Bunlardan ilki sol-gel yöntemi diğer ise kimyasal birlikte çökeltme yöntemidir. Her iki yöntemde kolay uygulanabilir, maliyeti düşük ve nanopartikül özelliklerini her aşamasında kontrol etme olanağı tanıması gibi avantajları sebebi ile tercih edilmiştir. Elde edilen malzemelerin yapısal ve yüzeysel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Metal oxides are used in many electrical fields and have a wide range of applications from health to the environment and energy. This diversity has attracted the attention of scientists. Nano-sized metal oxides, especially transition metals, are produced on a laboratory or industrial scale with different production methods. The incredibly different properties of nano-sized materials are revolutionizing the world of composites. This study aims to produce metal oxide nanoparticles to be used in different application areas. Two different approaches were used to obtain transition metal nanoparticles. The first one is the solgel method and the other one is the chemical co-precipitation method. Both methods were preferred due to their advantages such as easy application, low cost, and the ability to control the nanoparticle properties at every stage. The structural and morphological properties of the materials to be obtained were investigated.