Tip 1 diyabetli bireylerde karbonhidrat sayımı eğitiminin glisemik değişkenlik belirteçlerine, bazı kardiyometabolik risk faktörlerine ve insülin doz miktarına etkisinin saptanması
Determination of the effect of carbohydrate counting education on glycemic variability markers, some cardiometabolic risk factors and insulin dose amount in individuals with Type 1 diabetes
  1. Tez No: 931627
  2. Yazar: NEVİN AVHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ARITICI ÇOLAK, PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma ile tip 1 diyabetli bireylerde karbonhidrat sayımı eğitiminin (KHSE) HbHbA1c, glisemik değişkenlik ve kardiyovasküler risk faktörlerinin belirteçleri ile insülin doz miktarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Nisan 2021 – Nisan 2022 tarihleri arasında Türkiye Diyabet Vakfı Küçükyalı Dahiliye Merkezine başvuran 21-55 yaş aralığında olan, 7'si erkek, 23'ü kadın toplam 30 tip 1 diyabetli birey ile yürütülmüştür. Bireylerin yaş ortalamaları 35,93 10,55 yıl (erkeklerde 30,43 8,28 yıl, kadınlarda 37,61 10,74 yıl) olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan bireylerin genel demografik bilgileri, antropometrik ölçümleri, beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları, diyabet bakımı ile ilgili bilgileri ve besin tüketimleri (2 gün hafta içi, 1 gün hafta sonu) kaydedilmiştir. Katılımcıların eğitim öncesi ve sonrası glisemik değişkenlik belirteci olan varyans katsayısı (VK) ve hedefte geçen süre (TIR, TAR, TBR) verileri kullandıkları glukoz ölçüm sisteminin web veri tabanından elde edilmiş, biyokimyasal parametrelerine ve günlük uyguladıkları insülin miktarına merkezin hasta izlem dosyası kayıtlarından ulaşılmıştır. Bireylere ilk görüşmeden başlayarak ilk ay her hafta, sonrasında iki haftada bir randevulaşarak KHSE tüm aşamaları verilmiştir. Çalışmadan 12 hafta sonra, BKİ, günlük diyetlerinde aldıkları enerji, makro ve mikro besin ögeleri alımları ile günlük uyguladıkları insülin miktarı arasında fark gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of carbohydrate counting education (CHC) on HbHbA1c, glycemic variability, markers of cardiovascular risk factors, and insulin dose in individuals with type 1 diabetes. The study was conducted with a total of 30 type 1 diabetic individuals, 7 male and 23 female, aged 21-55, who applied to the Turkish Diabetes Foundation Küçükyalı Internal Medicine Center between April 2021 and April 2022. The mean age of the individuals was found to be 35.93±10.55 years (30.43±8.28 years in men, 37.61±10.74 years in women). General demographic information, anthropometric measurements, nutritional and physical activity habits, information about diabetes care, and food consumption (2 days on weekdays, 1 day on weekends) of the individuals participating in the study were recorded. The data of the participants' pre- and post-CHC glycemic variability indicators, the coefficient of variance (VK) and the time spent at target (TIR, TAR, TBR) were obtained from the web database of the glucose monitoring system they used, and their biochemical parameters and the amount of insulin they applied daily were obtained from the patient follow-up file records of the center. Starting from the first interview, all stages of the CHC were given to the individuals by appointment every week for the first month and then every two weeks. After 12 weeks of the study, no difference was observed between BMI, energy intake in their daily diets, macro and micronutrient intakes and the amount of insulin they applied daily.