Leptinotarsa decemlineata (coleoptera: chrysomelıdae) mücadelesinde rna ınterferans yöntemiyle trıssın receptor-lıke geninin hedeflenmesi
Targeting the trissin receptor-like gene in the control of leptinotarsa decemlineata (coleoptera: chrysomelidae) using rna interference
- Tez No: 931666
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
RNA interferans (RNAi), temel olarak organizmalarda genlerin rollerinin belirlenmesinde kullanılan, ve ayrıca tarımsal zararlı mücadelesi açısından da önemli bir potansiyel barındıran yeni nesil bir teknolojidir. RNAi'de gene spesifik çift sarmallı RNA (dsRNA) kullanılmak suretiyle hedef genler susturulmaktadır. RNAi tabanlı böcek mücadele stratejileri için hedef yeri arayışları devam etmektedir. Bu bağlamda nöropeptitler, ümit vadeden hedef yerleri olup böceklerde merkezi sinir sistemi tarafından sentezlenen ve beslenme, gelişim, büyüme, deri değiştirme, başkalaşım, üreme, metabolizma ve pek çok davranışının düzenlenmesinde rol alan 5-40 civarı aminoasitten oluşan kısa peptitlerdir. Diğer taraftan nöropeptitler, polar karakterleri gereği etkilerini hücre membranında bulunan G proteini kenetli reseptörler (GPCR)'ye bağlanarak göstermektedir. Nöropeptitler ve reseptörlerinin böcek fizyolojisindeki çok önemli rollerine rağmen, çoğu böcekte karakterizasyonları ve biyolojik rollerine yönelik çalışmalar oldukça kısıtlı olup, mevcut olanlar da temel olarak model böceklerde yapılmıştır. Bu tez çalışmasında tüm dünyada patates tarımının primer zararlısı olan patates böceği Leptinotarsa decemlineata (Coleoptera: Chrysomelidae)'da, Trissin (LdTr) nöropeptiti ve G-protein reseptörü Trissin-receptor-like (LdTRL) genlerinin öncelikle gen ifade düzeyleri gelişimsel ve dokusal olarak çalışılmıştır. Tezin ikinci aşamasında ise fonksiyonel data eldesi ve bir bitki koruma stratejisi geliştirilmesi amacıyla RNAi denemeleri LdTRL üzerinde gerçekleştirilmiştir. RNAi denemeleri ile LdTRL gen ifadesi larva, ergin dişi ve ergin erkek bireylerde sırasıyla yaklaşık %60, %40 ve %65 azalmıştır. Bu nöropeptitin rolüne yönelik analizlerin gelecekte daha derinlemesine incelenmesi ilgi çekici olacaktır. RNAi'nin gelecekte entegre bitki korumanın bir parçası olması için bu konuda yeni araştırmalar yapılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
RNA interference (RNAi) is a next-generation technology mainly used to determine the roles of genes in organisms and has significant potential for agricultural pest control. In RNAi, gene-specific double-stranded RNA (dsRNA) is used to silence target genes. The search for target sites for RNAi-based pest control strategies continues. In this context, neuropeptides are promising target sites consisting of 5-40 amino acids synthesized by the central nervous system in insects and involved of regulating feeding, development, growth, molting, metamorphosis, reproduction, metabolism and many behaviors. On the other hand, due to their polar character, neuropeptides exert their effects by binding to G protein-coupled receptors (GPCRs) in the cell membrane. Despite the crucial role of neuropeptides and their receptors in insect physiology, studies on their characterization and biological roles in most insects are very limited, and those that do exist have been conducted mainly in model insects. In this thesis, the expression levels of the neuropeptide Trissin (LdTr) and the G-protein receptor Trissin-receptor-like (LdTRL) genes of the potato beetle Leptinotarsa decemlineata (Coleoptera: Chrysomelidae), the primary pest of potato cultivation worldwide, were studied in terms of development and tissue specificity. In the second stage of the thesis, RNAi experiments were performed on LdTRL to obtain functional data. With RNAi experiments, LdTRL gene expression decreased by 60%, 40% and 65% in larval, adult female and adult male individuals, respectively. It will be interesting to analyze a possible role of this neuropeptide in more depth in the future. Further research in this area would be useful for RNAi to be part of integrated plant protection in the future.