Hemşirelik öğrencilerinde kültürlerarası duyarlılık, empatik eğilim, profesyonel benlik kavramı ve ilişkili faktörler
The relationship between intercultural sensitivity, empathic tendency, professional self-concept related factors in nursing students
  1. Tez No: 931681
  2. Yazar: KÜBRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı hemşirelik bölümünde eğitim gören öğrencilerin kültürlerarası duyarlılık, empatik eğilim, profesyonel benlik kavramı ve ilişkili faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın amacı doğrultusunda yapılan çalışma nicel nitelikte kesitsel bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde öğrenim gören 316 hemşirelik bölümü öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket 4 bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümünde demografik soruların yer aldığı kişisel bilgi formu, ikinci bölümünde Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ), üçüncü bölümünde Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği (KDÖ) ve dördüncü bölümünde ise Profesyonel Benlik Kavramı Ölçeği (ÖHPBKÖ) kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada hangi analiz yönteminin kullanılacağını belirlemek amacıyla normallik analizi yapılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda değişkenler arasındaki farklılığı belirlemek için bağımsız örneklem t testi ve ANOVA testi yapılmıştır. Ayrıca ANOVA test sonuçları doğrultusunda aralarında farklılık çıkan gruplarda farklılaşmanın hangi grup lehine olduğunu belirlemek içinde Post-Hoc Tukey analizi yapılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Tüm testlerde istatistiksel anlamlılık için p değerinin 0,05'ten küçük saptanma koşulu aranmıştır (p0.05). Araştırmaya katılan hemşirelik bölümü öğrencilerin cinsiyetleri, sınıf düzeyleri ve baba eğitim düzeyleri ile kültürlerarası duyarlılık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Hemşirelik bölümü öğrencilerin cinsiyetleri, sınıf düzeyleri ve anne eğitim düzeyleri ile profesyonel benlik algısı arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objevtive: The aim of the study is to determine the intercultural sensitivity, empathic tendency, professional self-concept and related factors of the students studying in the nursing department. Material and Methods: The study conducted for the purpose of the research is a quantitative cross-sectional study. The sample of the study consists of 316 nursing students studying at Aydın Adnan Menderes University. Survey method was used as a data collection tool in the study. The questionnaire used in the study consists of 4 parts. In the first part of the questionnaire, the personal information form containing demographic questions was used, in the second part the Empathic Tendency Scale (EES), in the third part the Intercultural Sensitivity Scale (DLS) and in the fourth part the Professional Self-Concept Scale (ÖHPBKS) was used. The data obtained from the questionnaires were analyzed with the SPSS program. In order to determine which analysis method will be used in the study, normality analysis was performed and it was determined that the data showed normal distribution. In this context, independent sample t-test and ANOVA test were performed to determine the difference between the variables. In addition, in line with the ANOVA test results, Post-Hoc Tukey analysis was performed to determine which group was in favor of the differentiation in the groups with differences between them. In addition, Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship between variables. The findings were evaluated at the 95% confidence interval and 5% significance level. In all tests, the p-value was found to be less than 0.05 for statistical significance (p0.05). It was determined that there was a significant difference between the gender, grade levels, father education levels and intercultural sensitivity levels of the nursing students participating in the study (p0.05). It was determined that there was a significant difference between the gender, grade levels and maternal education levels of the nursing students and their professional self-perceptions (p0.05).