Sosyal medya kullanıcılarında gösterişçi tüketim ve turizm ürünü satın alma niyeti: Bir moderatörlü aracılık modeli
Conspicuous consumption and tourism product purchase intention among social media users: A moderated mediation model
  1. Tez No: 931682
  2. Yazar: DAMLA BEYZA SINAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnternetin ortaya çıkışı, insan hayatında önemli değişimlere yol açmıştır. İnternetle birlikte gelişen sosyal medya platformları, bireylere farklı yaşam tarzlarını tanıtarak bu tarzlara özenmelerine ve onlara ait olma isteği duymalarına neden olmuştur. Buna bağlı olarak bireylerin tüketim alışkanlıklarında değişimler olmuştur. Bireyler, gösteriş yapma ve belli bir statüye sahip olma arzusu doğrultusunda gösterişçi tüketim anlayışını benimsemeye başlamışlardır. Sosyal kimlik teorisine göre bireyler, belli bir gruba ait olma isteğiyle satın alma davranışı sergileyebilmektedir. Sosyal medya öncesinde de bireyler, sahip oldukları ürünleri gösterme çabası içerisindeyken; günümüzde sosyal medya sayesinde bu ürünleri zahmetsizce sergileyebilmektedirler. Bu durum, sosyal medya platformlarını gösterişçi tüketim için ideal bir mecra haline getirmektedir. Sosyal medya platformları, başlangıçtaki amaçlarının ötesine geçerek önemli bir pazarlama aracı haline gelmiştir. Bu dönüşümle birlikte“influencer pazarlama”adı verilen yeni bir pazarlama stratejisi ortaya çıkmıştır. Markalar ürünlerinin tanıtımı için kanaat önderi olarak görülen influencerlar ile anlaşmaktadır. Böylece markalar, tanıtmak istedikleri ürünleri dahageniş kitlelere daha kısa sürede ve daha az maliyetle ulaştırabilmektedirler. Ayrıca influencerlar, takipçilerine lüks ve gösterişli ürünleri cazip bir şekilde sunarak, onların satın alma niyetlerini doğrudan etkileyebilmektedir. Özellikle turizm sektöründe, influencer'ların yaptığı lüks otel konaklamaları, lüks restoran deneyimleri gibi paylaşımları, tüketicilerin benzer deneyimleri yaşama arzusunu tetiklemekte ve satın alma kararlarını değiştirebilmektedir. Bu bağlamda, yapılan araştırmanın amacı; turistlerin gösterişçi tüketim algılarının satın alma niyetleri üzerindeki etkisinde influencer pazarlamanın aracı rolünü ve bu rol üzerinde cinsiyetin moderatör etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Araştırmada nicel veri toplama yönteminden yararlanmış olup çalışmanın evrenini 16 yaşından büyük tüm sosyal medya kullanıcıları oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında anket tekniğine başvurulmuş ve amaçlı örnekleme yoluyla 396 geçerli anket toplanmıştır. Verilerin analizi sırasında SPSS 26, AMOS 26 paket programları ve Hayes'in PROCESS makro eklentisi kullanılmıştır. Araştırmada betimleyici analizlerle birlikte açımlayıcı faktör analizi (AFA), doğrulayıcı faktör analizi (DFA), aracılık ve modertorlük analizleri yapılmıştır. Bulgulara göre influencer pazarlama gösterişçi tüketim ve satın alma niyeti üzerinde kısmi aracılık rolü üstlenmektedir. Ayrıca influencer pazarlamanın erkek turistler üzerinde daha güçlü bir aracı rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The emergence of the Internet has led to significant changes in human life. Social media platforms that have developed with the Internet have introduced different lifestyles to individuals, causing them to aspire to these styles and to want to belong to them. Accordingly, there have been changes in the consumption habits of individuals. Individuals have started to adopt the concept of ostentatious consumption in line with the desire to show off and have a certain status. According to social identity theory, individuals may exhibit purchasing behavior with the desire to belong to a certain group. Even before social media, individuals were in an effort to show the products they own; today, thanks to social media, they can display these products effortlessly. This makes social media platforms an ideal medium for conspicuous consumption. Social media platforms have gone beyond their initial purpose and have become an important marketing tool. With this transformation, a new marketing strategy called“influencer marketing”has emerged. Brands contract with influencers, who are seen as opinion leaders, to promote their products. Thus, brands can deliver the products they want to promote to wider audiences in a shorter time and at less cost. In addition, influencers can directly influence the purchasing intentions of their followers by presenting luxury and flashy products in an attractive way. Especially in the tourism sector, influencers' posts such as luxury hotel stays and luxury restaurant experiences can trigger consumers' desire to have similar experiences and change their purchasing decisions. In this context, the purpose of this study is to determine the mediating role of influencer marketing in the effect of tourists' perceptions of ostentatious consumption on their purchase intentions and whether gender has a moderating effect on this role. Quantitative data collection method was utilized in the study and the population of the study consists of all social media users over the age of 16. The survey technique was used to collect the data and 396 valid questionnaires were collected through purposive sampling. SPSS 26, AMOS 26 package programs and Hayes' PROCESS macro plug-in were used for data analysis. Exploratory factor analysis (EFA), confirmatory factor analysis (CFA), mediation and moderation analyses were conducted along with descriptive analyses. According to the findings, influencer marketing plays a partial mediating role on conspicuous consumption and purchase intention. In addition, it was concluded that influencer marketing plays a stronger mediating role on male tourists.