Ağır ruhsal bozukluğu olan bireylerin toplum entegrasyon düzeyleri, ebeveyn olmaya ilişkin algıları ve yaşam doyumlarının incelenmesi
An examination of the social integration levels, perceptions of parenthood, and life satisfaction of individuals with severe mental disorders
- Tez No: 931689
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ARTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Sosyal Hizmet, Psychiatry, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma TRSM'ye devam eden hastaların toplum entegrasyon düzeyleri, ebeveyn olmaya ilişkin algıları ve yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesi amacıyla kesitsel türde yapıldı. Araştırmaya İstanbul'da bulunan bir psikiyatri hastanesine bağlı 5 TRSM'deki şizofreni ve bipolar bozukluk tanısına sahip 403 hasta dâhil edildi. Araştırmada Sosyodemografik Bilgi Formu, Psikiyatrik Bozukluğu Olan Yetişkinler İçin Toplum Entegrasyon Ölçeği, Ebeveyn Olmaya İlişkin Algı Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanıldı. Veriler IBM SPSS Statistics 25 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizlerden, Bağımsız Örneklem T Testi, Tukey HSD, Games-Howell, One-Way ANOVA ve aracılık analizi tercih edilmiştir. Katılımcıların %44,1'i Bipolar Duygu Durum Bozukluğu, %55,9'u ise Şizofreni tanısına sahip olduğu saptanmıştır. Psikiyatrik Bozukluğu Olan Yetişkinler İçin Toplum Entegrasyonu Ölçeği'nin toplam güvenilirlik değeri 0,934, Ebeveyn Olmaya İlişkin Algı Ölçeği'nin toplam Cronbach's Alpha değeri 0,841 ve Yaşam Doyumu Ölçeği'nin toplam Cronbach's Alpha değeri ise 0,845 olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların psikiyatrik bozuklukları olanlar için TEÖ puanları ile EAÖO puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu, psikiyatrik bozuklukları olanlar için TEÖ puanları ile YDO puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu, EAÖO puanları ve YDO puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Psikiyatrik bozukluğu olan yetişkinler için toplum entegrasyonu ve ebeveyn olma algısı arasındaki ilişkide yaşam doyumunun kısmi aracılık rolü bulunduğu saptanmıştır. Katılımcıların medeni durumları ve çocuk sahibi olup olmama durumları ile psikiyatrik bozuklukları olanlar için TEÖ arasında istatiksel anlamlı fark olmadığı, EAOÖ ve YDO kategorilerinde ise medeni durumla arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada sosyodemografik değişkenler ile ölçekler arasında ilişki olduğu görülmüştür. Bu kapsamda TRSM hizmetlerinin yoğunlaştırılması ve çeşitlendirilmesinin ağır ruhsal bozukluğa sahip bireylerin yaşamına olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca yapılacak boylamsal çalışmalar, değişkenler arasındaki nedensel ilişkileri daha iyi anlamaya katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross-sectional study to examine the levels of social integration, perceptions of parenthood, and life satisfaction of patients attending Community Mental Health Centers (CMHCs). The study included 403 patients diagnosed with schizophrenia and bipolar disorder from five CMHCs affiliated with a psychiatric hospital in Istanbul. The Sociodemographic Information Form, the Community Integration Scale for Adults with Psychiatric Disorders, the Perception of Parenthood Scale, and the Life Satisfaction Scale were used in the study. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 25. The Independent Samples T-Test, Tukey HSD, Games-Howell, One-Way ANOVA, and mediation analysis were used for data analysis. It was found that 44.1% of the participants were diagnosed with Bipolar Mood Disorder, while 55.9% were diagnosed with Schizophrenia. The total reliability value of the Community Integration Scale for Adults with Psychiatric Disorders was calculated as 0.934, the total Cronbach's Alpha value of the Perception of Parenthood Scale was 0.841, and the total Cronbach's Alpha value of the Life Satisfaction Scale was 0.845. The results indicated a statistically significant moderate positive correlation between the Community Integration Scale scores and the Perception of Parenthood Scale scores, as well as between the Community Integration Scale scores and the Life Satisfaction Scale scores in individuals with psychiatric disorders. Similarly, a statistically significant moderate positive correlation was found between the Perception of Parenthood Scale scores and the Life Satisfaction Scale scores. It was determined that life satisfaction plays a partial mediating role in the relationship between social integration and the perception of parenthood in adults with psychiatric disorders. No statistically significant difference was found between marital status and having children in relation to Community Integration Scale scores for individuals with psychiatric disorders, whereas a significant difference was observed in the Perception of Parenthood Scale and the Life Satisfaction Scale categories based on marital status. The study also revealed a relationship between sociodemographic variables and the scales used. In this context, it is believed that increasing and diversifying CMHC services will positively contribute to the lives of individuals with severe mental illnesses. Additionally, future longitudinal studies are expected to contribute to a better understanding of causal relationships between variables.