Eski Uygurca Daśakarmapathāvadānamālā -On Günahın Zincirleme Hikâyesi-Söz varlığı incelemesi
Old Uyghur Daśakarmapathāvadānamālā -The interlinked story of Ten Sins-Vocabulary analysis
- Tez No: 931688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bir toplumun maddi manevi kültürünün yansıtıcısı olan dildir. Bu dili konuşan toplumun neler yaptığı, nelere ilgi duyduğu gibi bütün ölçütlere dildeki söz varlığı incelenerek ulaşılabilir. Söz varlığı, dile ait sözcükler, terimler, kalıp sözler, deyimler gibi çeşitli anlatım kalıplarının hepsini barındırmaktadır. Bu tezde, Budist Uygur sahasına ait çeviri metin Daśakarmapathāvadānamālā (DKPAM) söz varlığı açısından incelenmiştir. Çalışma temelde üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde Uygur Türkleri ve devletleri hakkında bilgi verilmiş ve Uygur edebiyatından bahsedilmiştir. İkinci bölümde incelenen eser DKPAM hakkında bilgi verilerek eser tanıtımı yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise eserin söz varlığı incelenmiştir. Bu aşamada kelime kökenleri tablolar şeklinde verilerek yorumlanmıştır. Son olarak elde edilen veriler yorumlanarak sonuç kısmına geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Language serves as the reflection of a society's material and spiritual culture. By examining the lexicon of a language, it is possible to gain insights into the activities, interests, and overall characteristics of the society that speaks it. Lexicon encompasses all linguistic elements of a language, such as words, terms, set phrases, idioms, and various expression patterns. In this thesis, the lexicon of the Buddhist Uyghur translation text Daśakarmapathāvadānamālā (DKPAM) has been analyzed. The study is fundamentally structured into three sections. The first section provides information about the Uyghur Turks and their states, followed by a discussion on Uyghur literature. In the second section, the examined text DKPAM is introduced, and information about the work is provided. The third section analyzes the lexicon of the text. In this stage, word origins are presented in tabular form and interpreted accordingly. Finally, the findings are discussed in the conclusion section.