Bir siyasetname örneği olarak Koçi Bey'in IV. Murad'a sunduğu Risalenin sultanın salahiyeti bağlamında İslam hukuku açısından değerlendirilmesi
An evaluation of Kochi Bey's Risale presented to Murad IV in the context of the authority of the sultan from the perspective of Islamic law as an example of a siyasetname
  1. Tez No: 931717
  2. Yazar: MUHAMMET ATA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PEHLUL DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İdare etme sanatı olan siyaset, cemiyet hayatı için çok ehemmiyetlidir. Bu ehemmiyetine binaen siyasete dair esaslar önce sözlü olarak ardından yazılı olarak nesilden nesle aktarılmıştır. İslam tarihinde siyasete dair meseleler fıkıh, felsefe, sosyoloji gibi farklı cihetlerden ele alınmıştır. Siyasetnamelerin ise kendilerine ait hususiyetleri vardır. Muhtevalarında fıkha dair hükümler barındırması sebebiyle fıkıh temelli eserlere benzemekle beraber içeriğinin tavsiye niteliği taşımasından ötürü onlardan ayrışmaktadırlar. Fıkıh hükümlerinin yanı sıra hem İslam tarihinden hem de İslam öncesi devirlerden misaller getirmeleri siyasete dair diğer eserlerden temeyyüz etmelerini sağlamıştır. Kendi dönemlerinin sorunlarına yoğunlaşan siyasetnameler arasında Koçi Bey'in risalesinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Risalenin yazıldığı dönemde otorite boşluğundan kaynaklı ciddi sorunların olması, IV. Murad gibi gözünü budaktan sakınmayan bir hükümdara karşı sorunların çekinmeden ifade edilmesi, önceki eserlerin aksine tenkitlerin yanına tahlil ve tekliflerin de eklenmesi eseri orijinal yapmaktadır. Bu çalışmada, risalenin İslam hukukunda sultanın salahiyeti açısından değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The art of governance, known as politics, is very significant for societal life. Due to its importance, the principles of politics were first transmitted orally and later in written form from generation to generation. In Islamic history, political matters have been addressed from various perspectives such as Islamic law, philosophy, and sociology. Siyasetnames have their own distinct characteristics. Although they resemble Islamic law-based works due to containing rulings related to Islamic law (fiqh), they differ because their content is advisory in nature. In addition to fiqh rulings, they distinguish themselves from other works on politics by including examples from both Islamic history and pre-Islamic periods. Among the siyasetnames that focus on the problems of their respective periods, Koçi Bey's Risale holds an important place. The Risale is original due to several reasons: it was written during a time of significant issues caused by a power vacuum; it candidly expresses problems to a ruler like Sultan Murad IV, who was known for his fearless leadership; and, unlike previous works, it includes not only critiques but also analyses and suggestions. In this study, an evaluation of the risale has been attempted in terms of the sultan's authority in Islamic law.