Sağlık okuryazarlığının gestasyonel diyabetin yönetiminde niyet, tutum ve davranışlara etkisi
The effect of health literacy on intentions, attitudes and behaviors in the management of gestational diabetes
- Tez No: 931718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİRE ERCAN TOPTANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırma ile İstanbul'da Bir Şehir Hastanesinde takip edilen gestasyonel diyabet tanısı konmuş gebelerin sağlık okuryazarlığı seviyelerini belirlemek ve diyabet yönetiminde niyet tutum ve davranışlara etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Gestasyonel Diyabetus Mellitus (GDM) tanılı olan 125 gebe ile gerçekleştirildi. Veriler literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen sosyodemografik özellikler, obstetrik özellikler ve gestasyonel diyabete ilişkin soruları içeren Tanımlayıcı Bilgi Formu, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği, Gestasyonel Diyabette Niyet, Tutum ve Davranış Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile elde edildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 29,84±5,02 yıl, boy ortalaması 164,49±6,58 cm, gebelik öncesi ağırlık ortalaması 66,12±10,63 kg, şu anki ağırlık ortalaması 73,71±11,05 kg ve gebelik haftası ortalaması 25,24±4,74 hafta olarak hesaplanmıştır. Sağlık okuryazarlığı ölçeği toplam puanlarının diyabet tedavisine uyum düzeyine göre anlamlı fark gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the health literacy levels of pregnant women diagnosed with gestational diabetes who were followed up in a City Hospital in Istanbul and to evaluate the effect of intention on attitudes and behaviours in diabetes management. Materials and Methods: The study was conducted with 125 pregnant women diagnosed with Gestational Diabetes Mellitus (GDM). The data were obtained by face-to-face interview technique using the Descriptive Information Form including questions about sociodemographic characteristics, obstetric characteristics and gestational diabetes developed by the researcher in line with the literature, Health Literacy Scale, Intention, Attitude and Behavior Scale in Gestational Diabetes. Results: The mean age of the participants was 29.84±5.02 years, mean height was 164.49±6.58 cm, mean pre-pregnancy weight was 66.12±10.63 kg, mean current weight was 73.71±11.05 kg and mean gestational week was 25.24±4.74 weeks. It was determined that the total scores of the health literacy scale showed a significant difference according to the level of compliance with diabetes treatment.