Türk tezhip sanatında Nilüfer Kurfeyz & Selim Sağlam ekolü hakkında bir araştırma
A research on the Nilüfer Kurfeyz & Selim Sağlam school in Turkish illumination art
  1. Tez No: 931729
  2. Yazar: HATİCE ALTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanatları Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, Türk tezhip sanatının tarihsel kökenlerinden başlayarak, tezhip sanatında görülen çeşitli motifleri, üslupları ve tekniklerini inceleyerek günümüz sanatçılarından Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam'ın tezhip çalışmaları üzerinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada; Türk tezhip sanatının gelişimini ve kültürel önemini anlamaya yönelik bir yaklaşım benimsenmiş olup, bu sanat dalının tarihsel birikimi ile çağdaş uygulamalar arasındaki bağlantılar araştırılacaktır. Özellikle, Türk tezhip sanatındaki estetik anlayışları ve kullanılan teknikler üzerinde durulmuş, geleneksel motiflerin günümüz modern yorumlarından Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam'n tezhip çalışmaları üzerinden analiz edilmiştir. Bu çalışmanın temel bulgusu, Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam'ın eserlerinde geleneksel Türk tezhip sanatının sınırlarının nasıl genişleyebileceği ve bu geleneğin günümüz sanat anlayışıyla nasıl entegre edilebileceğini ortaya koymuş olmasıdır. Her iki sanatçı da klasik tezhip sanatını estetik ve teknik açıdan derinlemesine inceleyerek, onu çağdaş sanatla harmanlamış ve kendi özgün yaklaşımlarını geliştirmiştir. Kurfeyz, özellikle estetik anlamda soyutlamaya yönelerek, renk paletini ve kompozisyonu geleneksel sınırların ötesine taşımıştır. Kurfeyz ve Sağlam ise, modern izleyiciyle daha doğrudan bir iletişim kurmayı amaçlayarak, geleneksel formları ve teknikleri kullanmakla birlikte, daha açık ve erişilebilir anlatım biçimleri geliştirmiştir. Tez, Türk tezhip sanatının çağdaş yorumlarını anlamak, sanatsal süreçlerin inceliklerini ve geleneksel ile modern arasındaki etkileşimleri ortaya koymak amacıyla; akademisyenler, sanatçılar ve sanat meraklıları için, Türk tezhip sanatının tarihsel bağlamını ve sanatsal süreçlerini bugünü ve geleceği üzerine Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam 'ın tezhip yorumları ile bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the art of Turkish (illumination) by examining its historical origins, exploring various motifs, styles, and techniques seen in this art form, and analyzing the works of contemporary artists Nilüfer Kurfeyz and Selim Sağlam. In this study, an approach has been adopted to understand the development and cultural significance of Turkish art, investigating the connections between its historical heritage and contemporary applications. Particular emphasis is placed on the aesthetic concepts and techniques in Turkish art, analyzing the modern interpretations of traditional motifs through the works of Nilüfer Kurfeyz and Selim Sağlam. The key finding of this study is how the works of Nilüfer Kurfeyz and Selim Sağlam demonstrate the potential expansion of the boundaries of traditional Turkish art and its integration into modern art practices. Both artists have deeply examined classical tezhip art from an aesthetic and technical perspective, blending it with contemporary art and developing their unique approaches. Kurfeyz, in particular, has focused on abstraction in an aesthetic sense, pushing the boundaries of traditional color palettes and compositions. Kurfeyz and Sağlam, meanwhile, have aimed to establish a more direct connection with modern audiences, creating more accessible and open forms of expression while using traditional forms and techniques. The thesis seeks to provide academics, artists, and art enthusiasts with a perspective on the historical context and artistic processes of Turkish art, aiming to shed light on its contemporary interpretations, the nuances of artistic processes, and the interactions between tradition and modernity. Through the interpretations of Nilüfer Kurfeyz and Selim Sağlam, it offers insights into the past, present, and future of this unique art form.