Türk yabancı dil öğretmenlerinin edinbilimsel farkındalık düzeylerinin talep ve özür durumları özelinde incelenmesi
The investigation of pragmatic awareness levels of Turkish EFL teachers with a focus on request and apology situations
  1. Tez No: 931730
  2. Yazar: ÇAĞLA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Türk EFL (İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğreten) öğretmenlerinin isteme ve özür dileme durumlarında pragmatik normları anlama ve uygulama düzeylerine odaklanarak pragmatik farkındalık seviyelerini incelemiştir. Pragmatik yeterlilik, dil kullanıcılarının sosyal etkileşimlerde etkili bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan, iletişimsel yeterliliğin önemli bir boyutudur. Ancak, araştırmalar, anadili İngilizce olmayan öğretmenlerin bu alanda zorluklarla karşılaşabileceğini ve bunun öğretim uygulamalarını etkileyebileceğini göstermektedir. Bu sorunu kapsamlı bir şekilde incelemek için araştırmada karma yöntemler tasarımı kullanılmıştır. Birincil veri toplama araçları olarak Söylem Tamamlama Testi (STT) ve açık uçlu görüşmeler kullanılmıştır. STT, öğretmenlerin güç dinamikleri, sosyal mesafe ve yükümlülük düzeyleri açısından farklılık gösteren çeşitli senaryolarda bağlama uygun isteme ve özür dileme ifadeleri üretebilme becerilerini değerlendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Yanıtlar, nezaket stratejileri ve pragmatik uygunluk örüntülerini belirlemek için nitel olarak analiz edilmiştir. STT'ye ek olarak, yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve katılımcıların pragmatik normlara ilişkin algıları, kültürlerarası farklılıklara dair farkındalıkları ve pragmatik yeterliliği öğretimlerine nasıl entegre ettikleri araştırılmıştır. Bulgular, Türk EFL öğretmenlerinin genel olarak pragmatik normlara ilişkin temel bir anlayışa sahip olduklarını, ancak stratejilerini bağlamsal gerekliliklere uyarlamada zorluklar yaşadıklarını göstermektedir. Nitel analiz, teorik bilgi ile pratik uygulama arasında bir kopukluk olduğunu ortaya koymuş ve katılımcılar, pragmatik yeterlilik konusunda hedefe yönelik mesleki gelişim ihtiyacını dile getirmiştir. Bu tez, pragmatik eğitimin öğretmen eğitim programlarına entegre edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu eksikliklerin giderilmesi, EFL öğretim uygulamalarını geliştirebilir ve öğretmenlere farklı sosyal bağlamlarda etkili iletişim becerileri kazandırabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the pragmatic awareness levels of Turkish EFL (English as a Foreign Language) teachers, focusing specifically on their understanding and application of pragmatic norms in request and apology situations. Pragmatic competence, a crucial aspect of communicative competence, enables language users to navigate social interactions effectively. However, research indicates that non-native English teachers may face challenges in this domain, which could impact their teaching practices. The research employed a qualitative design to explore this issue comprehensively. The primary data collection tools included a Discourse Completion Test (DCT) and open-ended interviews. The DCT was designed to assess teachers' ability to produce contextually appropriate requests and apologies across various scenarios differing in power dynamics, social distance, and imposition levels. Responses were analysed qualitatively to identify patterns in politeness strategies and pragmatic appropriateness. Complementing the DCT, semi-structured interviews were conducted to explore participants' perceptions of pragmatic norms, their awareness of cross-cultural differences, and the methods they use to incorporate pragmatic competence into their teaching. The findings indicate that while Turkish EFL teachers generally possess a foundational understanding of pragmatic norms, challenges arise in adapting their strategies to nuanced contextual demands. The qualitative analysis revealed a disconnection between theoretical knowledge and practical application, with participants expressing the need for targeted professional development in pragmatics. The study highlights the importance of integrating pragmatic training into teacher education programs. One implication is that addressing these gaps could improve EFL teaching practices and help teachers develop effective communication skills in various social contexts.