Modelling stock market volatility in asian financial markets
Asya finansal piyasalarında hisse senedi piyasası volatilitesinin modellenmesi
- Tez No: 931747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PANAGİOTİS KOUTROUMPİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary University of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Hisse senedi piyasası volatilitesi, altı farklı Asya ülkesinden altı büyük borsa endeksi üzerinde modellenmiş ve tahmin edilmiştir: Japonya'dan NIKKEI Endeksi, Hong Kong'dan Hang Seng Endeksi (HSI), Singapur'dan Straits Times Endeksi (STI), Kore Cumhuriyeti'nden Korea Composite Stock Price Index (KOSPI), Tayland'dan SET Endeksi ve Endonezya'dan Jakarta Stock Exchange Composite Index (JCI). Tahminler, 3 Ocak 2005'ten 6 Ocak 2017'ye kadar olan dönemde bu altı borsa endeksinin günlük kapanış fiyatlarına dayandırılmıştır. Bu çalışmada, simetrik ve asimetrik versiyonlarla genişletilmiş Genel Otoregresif Koşullu Değişen Varyans (GARCH) modelinin çeşitli spesifikasyonları uygulanmıştır. Araştırmanın ampirik bulguları, tüm endekslerde getirilerin koşullu volatilitesinin önceki gecikmelere bağımlı ve kalıcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca sonuçlar, Tayland'ın SET Endeksi haricinde beş Asya piyasasında pozitif risk priminin varlığını göstermektedir. Başka bir deyişle, koşullu varyans ile beklenen varlık getirileri arasında beş piyasa için pozitif bir ilişki vardır. Ayrıca, asimetrik GARCH modelleri uygulanarak hisse senedi getirilerindeki asimetriler incelenmiş ve sonuçlar, seçilen piyasaların getirilerinde kaldıraç etkisinin varlığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Stock market volatility is modelled and estimated in six major stock indices from six different Asian country, NIKKEI Index from Japan, Hang Seng Index (HSI) from Hong Kong, Straits Times index (STI) from Singapore, Korea Composite Stock Price Index (KOSPI) from Republic of Korea, SET index from Thailand and Jakarta Stock Exchange Composite Index (JCI) from Indonesia. The estimations are grounded daily closing prices in the six stock markets over the period of 3rd January 2005 to 6th January 2017. Various specifications of the Generalized Autoregressive Conditional Heteroscedasticity (GARCH) model is applied in present paper with extensions of symmetric and asymmetric versions. The empirical findings of the research show that the conditional volatility of returns on all indices are persistent and depend on their previous lags. Furthermore, the results indicate the presence of the positive risk premium in five Asian markets except SET index from Thailand. In other words, there is a positive correlation between conditional variance and the expected asset returns for five stock markets. Besides, asymmetry in stock returns have been investigated by applying the asymmetric GARCH models and the results demonstrate the existence of leverage effect in the returns of selected markets.