Pelvik bölgede endometriozis tanısında duyarlılık ağırlıklı görünteleme (SWI) sekansının değerlendirilmesi
Evaluating the diagnostic efficacy of susceptibility weighted imaging (SWI) in the diagnosis of pelvic endometriosis
  1. Tez No: 931746
  2. Yazar: AHMET TUĞRUL AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÖZGEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda duyarlılık ağırlıklı görüntüleme (SWI) ile konvansiyonel MRG sekansları olan T1 ve T2 ağırlıklı görüntülerin pelvik bölgede endometriozis odaklarını saptamadaki duyarlılıklarının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Söz konusu MRG sekansları arasında yapılan karşılaştırma ile endometriozis tespitinde ve bu olguların preoperatif değerlendirilmesinde SWI sekansının eklenmesinin anlamlı katkı sağlayıp sağlayamayacağının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Tüm olgularda bulgular altın standart olan laparaskopik bulgular ve patoloji sonucu ile karşılaştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Nisan 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında endometrioma ön tanısı ile laparaskopi planlanan tüm hastalara rutin alt abdomen MRG sekanslarına ek olarak SWI sekansı eklenip değerlendirilmiştir. Laparaskopi sonrası histopatolojik tanısı endometrioma, endometriozis olan vakalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmadan dışlanma kriterlerimiz; 18 yaşından küçük olma, MR görüntülerin değerlendirilebilecek kalitede olmaması, geçirilmiş operasyon bulunmasıdır. Ocak 2023 tarihine kadar 26 hastaya laparaskopi yapılmış ve bu hastalara SWI sekansında çekim yapılmıştır. Hastaların 7sinde laparaskopi sonrası histopatolojik tanı hemorajik kist olduğundan, birisi ise yoğun hareket artefaktlı görüntü nedeniyle çalışmadan çıkarılmıştır. Toplamda çalışmaya dâhil edilen 18 hastada SWI sekansı elde olunmuştur. SWI görüntüler konvansiyonel sekanslarda tespit edilen endometriotik odaklara yönelik incelendi. SWI görüntülerde lezyon içinde duyarlılık artefaktlarını yansıtır sinyal kayıpları ve faz görüntülerde bu alanlara denk gelen sinyal artımları var/yok şeklinde not edildi. Konvansiyonel sekansta tespit edilmeyen ancak SWI görüntülerde tespit edilen duyarlılık artefaktları da not edildi. İstatistik analizi için IBM SPSS Statistics Versiyon 24.0 kullanıldı. Tanımlayıcı olarak nicel değişkenler ortalama ± standart sapma ve değer aralığı olarak verilmiştir. Nominal bağımlı değişkenlerin analizinde non-parametrik test olarak Cochran's Q testi kullanılmıştır. Post-hoc test olarak McNemar'ın testi kullanıldı. Sonuçlar Bonferroni düzeltmesi ile düzeltildi. Endometrioma lokasyonları ve sekanslar arasında ilişki Fischer's exact test ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to compare the diagnostic efficacy between SWI sequence and conventional MRI sequences for ovarian endometrioma and deep pelvic endometriosis. The purpose of the study is to investigate the contribution of adding SWI sequence to conventional MRI sequences in preoperative evaluation of endometriosis patients. All findings are compared with laparoscopic findings. Material and Method: Between April 2022 and January 2023, all patients scheduled for laparoscopy with a preliminary diagnosis of endometrioma were evaluated with an SWI sequence in addition to routine lower abdomen MRI sequences. Cases with a histopathological diagnosis of endometrioma or endometriosis after laparoscopy were included in the study. Our exclusion criteria from the study were being younger than 18 years old, MRI images not being of sufficient quality to be evaluated, and having a previous operation. Laparoscopy was performed on 26 patients until January 2023, and SWI sequences were performed on these patients. Seven of the patients were excluded from the study because their histopathological diagnosis after laparoscopy was hemorrhagic cysts, and one patient was excluded because of an image had motion artifacts. A total of 18 patients were evaluated. SWI images were examined for endometriosis foci detected in conventional MR sequences. The presence of signal void areas reflecting susceptibility artifacts and signal increase in phase images within the lesion was noted as present/absent for all lesions. Susceptibility artifacts detected in SWI images but not in the conventional MR sequences were also noted. IBM SPSS Statistics Version 24.0 was used for statistical analysis. Descriptive quantitative variables are given as mean ± standard deviation and range. Cochran's Q test was used as a non-parametric test in the analysis of nominal dependent variables. McNemar's test was used as a post-hoc test. The results were corrected with Bonferroni correction. The relationship between endometrioma locations and MR sequences was examined with Fischer's exact test.