Meta ortamda görsel algı: Sanal mekanlardaki gerçek bedenler
Visual perception in the metaverse: Real bodies in virtual spaces
  1. Tez No: 931771
  2. Yazar: KORHAN KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. FUAT AKDENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
“Meta Ortamda Görsel Algı: Sanal Mekanlardaki Gerçek Bedenler”başlıklı bu tez, dijital teknolojilerin hızlı ilerleyişiyle hayatımıza giren meta evrenin bireylerin beden algısını nasıl dönüştürdüğünü araştırmaktadır. Çalışma, fiziksel beden ile dijital temsili arasındaki ikiliğin bireylerin kendilik algısı üzerindeki etkilerini ve bu ikiliğin sanatsal ifade araçlarına yansımalarını ele almaktadır.Bu çalışma, meta evren, sanal gerçeklik ve dijital sanat kavramlarına odaklanarak, bireylerin sanal mekanlarda yaşadığı deneyimlerin toplumsal, kültürel ve sanatsal sonuçlarını analiz etmektedir. Fiziksel bedenin sanal ortamlardaki temsili, bireylerin görsel algısını değiştirirken, sanatçılara bu yeni ortamda yaratıcı ifade araçları sunmaktadır. Araştırmada, meta evrenin oluşumu, dijital dünyaların tarihsel gelişimi ve sanal mekanlardaki algısal farklılıklar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada, görsel algı ve beden temsili üzerine teorik bir çerçeve sunulmuş, dijital sanat ve avatar temsilleri üzerinden sanat pratiklerine etkileri analiz edilmiştir. Bulgular, sanal mekanlarda beden temsillerinin bireylerde yabancılaşma, özgürleşme ve estetik deneyimler yarattığını ortaya koymakta; bu da dijital dönüşümün bireysel ve toplumsal algılar üzerindeki etkisini anlamada önemli bir katkı sunmaktadır. Sanatçılar, bu dönüşümü kullanarak sanal ve gerçek arasındaki ilişkiyi sorgulayan eserler üretmiş, böylece dijital estetik ve kimlik inşası üzerine yeni perspektifler geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Sonuç olarak, meta evrenin sanatsal ifade için yeni bir alan açarken, beden algısını ve kimlik kavramını yeniden tanımladığı vurgulanmıştır. Çalışma, gelecekte dijital dünyaların bireysel ve toplumsal etkilerini anlayabilmek için bir temel oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Visual Perception in the Metaverse: Real Bodies in Virtual Spaces,”explores how the rapid advancement of digital technologies and the emergence of the metaverse transform individuals' perceptions of their bodies. It examines the duality between the physical body and its digital representation, analyzing its effects on self-perception and its reflections in artistic expression. Focusing on the concepts of the metaverse, virtual reality, and digital art, this study analyzes the social, cultural, and artistic implications of individuals' experiences in virtual spaces. While the representation of the physical body in digital environments alters individuals' visual perception, it also provides artists with new creative means of expression. The research offers a detailed examination of the formation of the metaverse, the historical development of digital worlds, and perceptual differences in virtual spaces. The study presents a theoretical framework on visual perception and body representation, analyzing the impact of digital art and avatar representations on artistic practices. The findings reveal that body representations in virtual spaces generate experiences of alienation, liberation, and aesthetic transformation for individuals, significantly contributing to the understanding of digital transformation's effects on personal and societal perceptions. Artists have utilized this transformation to produce works that question the relationship between the virtual and the real, thereby fostering new perspectives on digital aesthetics and identity construction. In conclusion, while the metaverse opens up new possibilities for artistic expression, it also redefines body perception and the concept of identity. This study aims to establish a foundation for understanding the future impact of digital worlds on individuals and society.