Antalya Side'de butik otele dönüştürülen binaların kullanım sonrası değerlendirilmesi
Post-use spatial analysis of buildings converted into boutique hotels in Antalya Side
  1. Tez No: 931793
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SHIRIN IZADPANAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Turizm, Architecture, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Turistlere ve ziyaretçilere konaklama hizmeti sunan tesisler, yapı ve mekân özellikleri açısından çeşitlenerek ve gelişerek günümüze kadar ulaşmıştır. Bu gelişim ve çeşitlenme, turist sayısının artışına bağlı beklentiler doğrultusunda şekillenmiştir. Turistik bölgelerde, işlevsellik ve kullanıcı deneyimi açısından konaklama seçiminde öncelikli tercih edilen otel tipi; turistik destinasyonların dinamiklerine uyum sağlaması ve kişiselleştirilmiş hizmet sunması nedeniyle şehir içinde konumlandırılan butik otellerdir. Bu nedenle turist ziyareti talebindeki artış, doğrudan butik otel sayısındaki artışı tetiklemesine sebep olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye'nin yerli-yabancı birçok turiste ev sahipliği yapan, Antalya ilinin Side bölgesi ele alınmıştır. Kentte günden güne artan turist ziyareti sebebiyle, var olan apartman ve binaların butik otellere dönüştüğü gözlemlenmiştir. Bu araştırma, bu dönüşüm sonucu oluşan mekânların var olan durumlarını kaydetmek ve yönetmeliğe uygunluğunu değerlendirmek amacı ile ortaya çıkmıştır. Kapsam doğrultusunda turizm, konaklama tesisleri ve butik otel kavramı detaylı olarak incelenmiştir. Kaynak taramaları, toplanan veriler ve alan gezileri doğrultusunda bir değerlendirme envanteri hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında oluşturulan bu envanter ile araştırma odağı olarak seçilen örnekler sistematik bir çerçevede analiz edilip, değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgular kısmında; seçilen butik otel örneklerinin yapı kimlikleri, mekânsal organizasyon şemaları ve mimari özellikleri incelenmiş ve analiz edilmiştir. Daha sonra yapılan analizlerin karşılaştırmalı tabloları oluşturularak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, bölgedeki butik otellerin mimari özelliklerini inceleyerek, farklı sokaklarda konumlanan ve benzer dönemlerde dönüşüm geçiren üç örnek üzerinden kapsamlı bir analiz sunmuştur. Elde edilen bulgular, dönüşüm süreçlerinin belgelenmesi ve arşivlenmesi konusunda eksiklikler olduğunu ortaya koymuş; bu bağlamda, Türkiye'deki otel ve konaklama yapılarının mimari dönüşüm süreçlerinin daha sistemli bir biçimde kayıt altına alınmasının önemini vurgulamıştır. Araştırmanın, Antalya gibi turizm faaliyetleri fazla olan bir kentte, gelecekte hayata geçirilecek olan butik otel projeleri için mimari belgeleme ve yönetmelik standartlarında farkındalık oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Accommodation facilities providing temporary housing services to tourists and visitors have evolved and diversified in terms of structural and spatial characteristics up to the present day. This evolution and diversification have been shaped by expectations arising from the increase in the number of tourists. In tourist regions, boutique hotels, located within urban areas, are the preferred type of accommodation due to their adaptability to the dynamics of tourist destinations and their ability to offer personalized services. Consequently, the rise in tourist demand has directly triggered an increase in the number of boutique hotels. This study focuses on the Side region of Antalya, Turkey, which hosts numerous domestic and international tourists. Due to the increasing number of tourist visits to the city, it has been observed that existing apartments and buildings are being converted into boutique hotels. This research aims to document the current state of these converted spaces and evaluate their compliance with regulations. Within this scope, the concepts of tourism, accommodation facilities, and boutique hotels have been thoroughly examined. A comprehensive inventory was prepared based on literature reviews, collected data, and field studies. Using this inventory, selected examples were systematically analyzed and evaluated. In the findings section of the research, the architectural identities, spatial organization schemes, and architectural characteristics of the selected boutique hotel examples were examined and analyzed. Comparative tables summarizing these analyses were subsequently created. This study provided a comprehensive analysis of the architectural characteristics of boutique hotels in the region by focusing on three examples located on different streets and undergoing transformation during similar periods. The findings revealed significant deficiencies in documenting and archiving the transformation processes. In this context, the study highlighted the importance of systematically recording the architectural transformation processes of hotel and accommodation structures in Turkey. It is anticipated that this research will raise awareness of architectural documentation and design standards for future boutique hotel projects in a city like Antalya, where tourism activities are highly prominent.