Preoperatif rinoplasti simülasyonunda nazion ve pronazale noktalarının belirlenmesinde yeni bir yöntem: Altın üçgen
A novel method for determining nasion and pronasale points in preoperative rhinoplasty simulation: Golden triangle
- Tez No: 931813
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Burun, yüzün ortasında yer alan ve yüz karakteristiği üzerinde büyük etkisi en belirgin olan yüz yapılarından biridir. Burnun şekillendirilmesi süreci olan rinoplasti, yüz algısı üzerindeki önemli etkisinden dolayı estetik cerrahide en sık yapılan işlemler arasında öne çıkmaktadır. Rinoplasti planlamasında kimin tercihleri dikkate alınmalıdır, hangi noktalara dikkat edilmelidir, planlama ve işlem sırasında hangi yöntemler uygulanmalıdır? Bu sorular rinoplastinin tarihsel gelişim sürecine ve rinoplasti literatürünün olgunlaşmasına yön vermiştir. Bu tez çalışmasında; geometrik altın üçgenin rinoplasti planlamasında kullanılarak sistematik, kapsamlı yeni bir planlama yöntemi oluşturulması ve bu yöntemin estetik açı, oranlara uyum ve geçerliliğinin incelenmesi ve bu yöntemle oluşturulmuş simülasyon görsellerinin estetik beğeni düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem 18-30 yaş arası rinoplasti adayı 49 hasta çalışmaya davet edilmiş, dışlanma kriterlerine sahip olanların çalışma dışı bırakılması sonrası 30 kadın hasta çalışmaya dahil edilmiş olup siyah arka fondan 30 cm mesafede, sağ profilden, objektif-yüz mesafesi 2 metre olacak şekilde iPhone 15 ProMax (Apple Inc. Kaliforniya, ABD) 35 mm lensi ile kamera flaşı kullanılarak RAW (ham) formatta fotoğrafları çekilmiştir. Çekilen görseller GeoGebra Geometri (sürüm 6.0.840, International GeoGebra Institute) programında altın üçgen yöntemiyle analiz edilerek temelde nazofasial açı manipülasyonu ile pronazale ve nazion noktalarının tespiti sayesinde kılavuz noktalar belirlenmiştir. Bu görsellerdeki kılavuz noktalara uyularak Adobe Photoshop 2024 (25.7.0 sürümü, Adobe Inc., Kaliforniya, ABD) programında rinoplasti simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Yöntem başarısını test etmek için; SurveyMonkey online anket sistemi (https://tr.surveymonkey.com) üzerinden fotoğrafları çekilen 30 hastanın ve anketi tamamlamış (yıllık rinoplasti vaka sayısı 50 ve üzeri olan) 20 cerrahın simülasyon öncesi ve sonrası görsellerdeki burunları beğeni düzeyleri, hastaların rinoplasti ve planlamaya bakış açısını sorgulayan anket soruları, cerrahların görsellerdeki vertikal radiks seviyesi, radiks yükseliği, tip rotasyonu ve projeksiyonu ile ilgili teknik değerlendirmelerini içeren anket soruları sorgulanmıştır ve Geogebra uygulamasında simülasyon öncesi ve sonrası görsellerde yüz estetik açı ve oranlarını kapsayan ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Bunlar: total fasial konveksite açısı, fasial konveksite açısı, nazofrontal açı, nazofasial açı, nazomental açı, nazolabial açı, nazal taban açılanması, nazal tip (septodorsal) açı, kolumella-lobular açı; nazal/orta yüz uzunluğu oranı, nazal projeksiyon/nazal uzunluk oranı, Powell-Humphrey oranı, Goode oranı, Crumley-Lanser 1 oranı, Crumley-Lanser 2 oranıdır. Toplanan verilerin analizleri R istatistiksel yazılımı (Wenables, Simith ve R Development Core Team, 2002) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde, istatistiksel anlamlılık düzeyi olarak p < .05 değeri benimsenmiştir. Bu, elde edilen sonuçların %95 güvenilirlikle istatistiksel olarak anlamlı kabul edildiği anlamına gelmektedir. Bulgular Yapılan çalışma sonucunda, hasta(n:30) ve cerrah(n:20) değerlendiricilerin 100 birimlik VAS beğeni düzeyi ortalaması sırasıyla 41.3 (22.6-64.1) ve 32.8 (19.4-45.8) olan presimülasyon görsellerinin(n:30) Altın Üçgen yöntemiyle rinoplasti simülasyonu sonucunda hasta ve cerrah beğeni düzeyi ortalamaları sırasıyla 81.9 (76.3-89) ve 73.2 (63.2-78.6) olarak değerlendirilmiştir. Cerrah ve hasta beğeni uyumları incelendiğinde presimülasyon (r:0.86) ve simülasyon(r:0.80) durumlarında yüksek düzeyde korelasyon göstermiştir, fakat cerrahların hastalara göre hem presimülasyon hem de simülasyon görsellerinde 100 üzerinden sırasıyla 8.7 ve 8.5 puan daha düşük puan verdikleri saptanmıştır. Hasta ve cerrah değerlendiricilerin kendi içerisindeki uyumu incelendiğinde hasta grubu için presimülasyon ve simülasyon korelasyon ICC değeri sırasıyla 0.48 ve 0.45; cerrah grubu için 0.54 ve 0.72 olarak saptanmıştır. Beğeni düzeyinlerinde her iki değerlendirici grubunda simülasyon sonrası değerler öncesine göre 100 üzerinden 40 puan artış gözlenmiştir. Cerrah teknik değerlendirmelerinde 20 cerrahın görüşlerinin mod değeri alınarak tespit edilen ortak görüşlerde vertikal radiks seviyesi 29/30, radiks yükseliği 28/30, projeksiyon 29/30, rotasyon 29/30 hastada ideal olarak gözlenmiştir. Bu teknik değendirmelerde ideal cevapları ile cerrah simülasyon VAS değerlendirmeleri arasındaki ilişki incelendiğinde korelasyon katsayıları sırasıyla 0.44, 0.67, 0.51, 0.49 saptanmıştır (p < .0001).
Özet (Çeviri)
The nose, situated centrally on the face and one of the most prominent facial features, has a significant impact on facial characteristics. Rhinoplasty, the process of reshaping the nose, stands out as one of the most commonly performed procedures in aesthetic surgery due to its substantial effect on facial perception. In rhinoplasty planning, whose preferences should be considered, which points should be focused on, and what methods should be applied during planning and the procedure? These questions have guided the historical development of rhinoplasty and the maturation of rhinoplasty literature. This thesis aims to use the geometric golden triangle in rhinoplasty planning to systematically and comprehensively create a new method primarily through the manipulation of the nasofacial angle. It also seeks to prove the method's compliance with and validity against aesthetic angles and proportions, as well as determine the level of aesthetic appreciation in simulation images. Material and Methods A total of 49 rhinoplasty candidates aged between 18-30 were invited to the study, and after excluding those who met the exclusion criteria, 30 female patients were included in the study. The images were captured in RAW format using an iPhone 15 ProMax (Apple Inc., California, USA) with a 35mm lens and camera flash, positioned at a distance of 30 cm against a black background, with the objective-face distance set at 2 meters from the right profile. The captured images were analyzed using the golden triangle method in the GeoGebra Geometry software (version 6.0.840, International GeoGebra Institute) to determine guide points through manipulation of the nasofacial angle primarily, enabling the identification of pronasale and nasion points. Rhinoplasty simulations were then performed in Adobe Photoshop 2024 (version 25.7.0, Adobe Inc., California, USA) based on these guide points. To assess the success of the method, the pre- and post-simulation satisfaction levels of 30 patients whose images were taken and 20 surgeons who completed the survey (with an annual rhinoplasty case load of 50 or more) were evaluated through survey questions regarding the patients' perspectives on rhinoplasty and planning, as well as technical assessments by the surgeons on vertical radix level, radix height, rotation, and projection in the images. Measurement data covering facial aesthetic angles and ratios in the pre- and post-simulation images were determined using the Geogebra application. These include: total facial convexity angle, facial convexity angle, nasofrontal angle, nasofacial angle, nasomental angle, nazolabial angle, nasal base widening, nasal tip (septodorsal) angle, columella-lobular angle, nasal/midface length ratio, nasal projection/nasal length ratio, Powell-Humphrey ratio, Goode ratio, Crumley-Lanser 1 ratio, and Crumley-Lanser 2 ratio. The collected data were analyzed using the R statistical software (Wenables, Simith, and R Development Core Team, 2002). Throughout the research process, a significance level of p < .05 was adopted. This means that the results obtained were statistically significant with 95% confidence. Results As a result of the study, the average VAS rating scores of patients (n:30) and surgeons (n:20) for pre-simulation images (n:30) with Golden Triangle method in rhinoplasty simulation were evaluated as 41.3 (22.6-64.1) and 32.8 (19.4-45.8) out of 100, respectively. The average VAS rating scores of patients and surgeons for simulation images were evaluated as 81.9 (76.3-89) and 73.2 (63.2 and 78.6) out of 100, respectively. When comparing the rating scores of surgeons and patients, high correlations were observed in both pre-simulation (r:0.86) and simulation (r:0.80) situations. However, it was found that surgeons rated both pre-simulation and simulation images 8.7 and 8.5 points lower out of 100 compared to patients. When the internal consistency of patient and surgeon evaluators was examined, the ICC value for patients was 0.48 and 0.45 for pre-simulation and simulation, respectively; for surgeons, it was determined as 0.54 and 0.72. An increase of 40 points was observed in average rating scores in both evaluator groups after simulation. In technical evaluations by surgeons, common opinions were determined by taking the mode value of the views of 20 surgeons, where vertical radix level 29 out of 30, radix height 28/30, projection 29/30, and rotation 29/30 were observed ideally in simlution images of the patients. When the relationship between the ideal responses and surgeon simulation VAS evaluations was examined in these technical assessments, correlation coefficients of 0.44, 0.67, 0.51, 0.49 were determined respectively (p < .0001).